| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy podział majątku spółki kapitałowej stanowi opodatkowane nieodpłatne przekazanie

Czy podział majątku spółki kapitałowej stanowi opodatkowane nieodpłatne przekazanie

Budynek zakupiony przez sp. z o.o. stanowi jej majątek do podziału pomiędzy wspólników (zaspokojono już wszystkich wierzycieli). Ustawa o VAT nie nakłada obowiązku likwidacyjnego VAT na osoby prawne. Czy w tej sytuacji podział majątku spółki - budynku pomiędzy wspólników stanowi przekazanie towarów bez wynagrodzenia, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT? Mowa jest tam o dostawie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności o darowiznach. Co jeszcze jest taką dostawą?

Przekazanie powyższe stanowi przekazanie na cele osobiste udziałowców spółki z o.o., a tym samym podlega opodatkowaniu, jeżeli przy nabyciu tego budynku spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
 
Rozwiązanie i likwidację spółek kapitałowych regulują przepisy art. 270 i następne Kodeksu spółek handlowych. Wynika z nich, że moment rozwiązania spółki poprzedza zawsze (jeśli istnieje majątek podlegający podziałowi) podział majątku spółki.
Oznacza to, że w momencie podziału tego majątku likwidowana spółka istnieje. Oznacza to również, że pozostaje ona przez okres likwidacji podatnikiem VAT. Tym samym mają do niej nadal zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przepisy regulujące opodatkowanie nieodpłatnych przekazań towarów.
Za dostawę towarów uważa się, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, między innymi przekazanie towarów na cele osobiste:
• podatnika lub jego pracowników,
• wspólników,
• udziałowców,
• akcjonariuszy.
Oznacza to, że podział majątku spółki jest równoznaczny z zaistnieniem nieodpłatnego przekazania towarów w znaczeniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy (nie ma potrzeby odwoływania się do brzmienia art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy). Czynność ta podlega opodatkowaniu, jeżeli spółce w związku z nabyciem przekazywanych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (a więc czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu, jeżeli spółka nabyła budynek od osoby fizycznej albo nabycie to było zwolnione od podatku).
• art. 270–290 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 229, poz. 2276
• art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »