| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką są opodatkowane usługi turystyki świadczone poza terytorium Wspólnoty

Jaką stawką są opodatkowane usługi turystyki świadczone poza terytorium Wspólnoty

Mamy biuro turystyczne sprzedające różnego rodzaju usługi w imieniu innych firm, z którymi współpracujemy na podstawie umów agencyjnych. Przy świadczeniu usługi nabywamy towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i prowadzimy ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie ww. towarów i usług, oraz posiadamy dokumenty, z których wynikają te kwoty.


Spełniając wyżej wymienione warunki, realizujemy imprezę turystyczną docelowo w kraju poza Unią Europejską. Klient przesiada się na jednym z lotnisk, nie korzystając z żadnych usług na terenie kraju z Unii Europejskiej. Jaką stawkę VAT zastosować w tym przypadku?

RADA

Firma powinna zastosować stawkę VAT 0%.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że firma stosuje szczególną procedurę przy świadczeniu usług turystycznych, polegającą na opodatkowaniu od marży. W takiej sytuacji podstawą opodatkowania jest kwota marży, stanowiąca różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez firmę towarów i usług od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty to usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie itp. Marża podlega, co do zasady, opodatkowaniu według stawki 22%.

Zorganizowana przez firmę impreza turystyczna dotyczy terytorium leżącego poza obszarem Unii Europejskiej. Zgodnie z 119 ust. 7 i 8 ustawy o VAT, jeżeli usługi turystyki nabywane od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty świadczone są poza terytorium Wspólnoty, na potwierdzenie czego podatnik posiada odpowiednie dokumenty, usługi te podlegają opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 0%. Gdy usługi turystyki świadczone są zarówno na terytorium Wspólnoty, jak i poza nim, podlegają one opodatkowaniu stawką VAT 0% tylko w części, która dotyczy usług świadczonych poza terytorium Wspólnoty. Miejscem świadczenia tych usług jest kraj siedziby usługodawcy, czyli w naszym przypadku Polska. Dlatego cała usługa będzie opodatkowana w kraju. W pozostałych przypadkach usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową.

W przestawionej sytuacji usługa turystyczna świadczona jest poza terytorium Wspólnoty, zatem marża od tej usługi w całej wysokości podlega opodatkowaniu stawką 0%. Nie ma przy tym znaczenia na jej zastosowanie fakt, że transport turysty nie odbywa się bezpośrednio do miejsca przeznaczenia poza UE. Fakt transportu łączonego (z przesiadką) w ramach tego samego przemieszczenia turysty nie ma wpływu na sposób opodatkowania usługi. Jak wynika z pytania, na terenie Wspólnoty (w związku z przesiadką) nie są świadczone żadne inne usługi w ramach zorganizowanej imprezy turystycznej. Należy więc uznać, że cała usługa turystyki dotyczy świadczenia poza jej terytorium.
 

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 1, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK