| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zobowiązanie solidarne

Jak rozliczyć zobowiązanie solidarne

Spółka zapłaciła zobowiązanie pracownicze przejętego częściowo zakładu pracy (w ramach odpowiedzialności solidarnej). Jak ująć to w księgach rachunkowych? Czy będą to koszty podatkowe?


Jeśli jeden z dłużników solidarnych uregulował zobowiązanie, to treść zawartej między współdłużnikami umowy rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści umowy nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych. Jeżeli dłużnik jest niewypłacalny, przypadającą na niego część rozkłada się między współdłużników.


Pracodawcy mogą umówić się, że za zaległe zobowiązania wynikające z umów o pracę będzie odpowiadał tylko dotychczasowy pracodawca. Umowa ta nie będzie jednak istotna dla pracownika, który pomimo istnienia takiej umowy między pracodawcami ma prawo nadal domagać się swojego roszczenia w ramach odpowiedzialności solidarnej.


Solidarna odpowiedzialność pracodawców dotyczy tylko pracowników przejętej części zakładu.


Wypłacone zobowiązanie pracownicze poprzedniej firmy należy zaksięgować tak, jak wszelkie wypłaty pieniężne zaliczane, zgodnie z obowiązującymi przepisami, do wynagrodzeń.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zobowiązania pracownicze poprzedniej firmy a podatek dochodowy od osób prawnych


Według przepisów Ordynacji podatkowej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej, pozostające w związku z przydzielonymi im, w planie podziału, składnikami majątku.


Analizując kwestię zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych zobowiązań pracowniczych poprzedniej firmy, należy zwrócić uwagę na interpretację Urzędu Skarbowego w Krośnie (nr PDP 4211/IN/CIT/24/2005) z 8 grudnia 2005 r. Interpretacja dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wypłaconego wynagrodzenia, składek ZUS oraz zapłaconych odsetek z tytułu zaległych wynagrodzeń na rzecz pracowników przyjętych do spółki na podstawie art. 231 Kodeksu pracy w związku z wyrokiem sądu oraz ugodami zawartymi z pracownikami przed sądem. Urząd Skarbowy w Krośnie stwierdził, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów 2005 r. wydatków z tytułu wypłaty zaległych wynagrodzeń za 2001 r. (wynikających z wyroku sądu oraz z zawartej ugody z 2005 r.) pracownikom przejętym na podstawie art. 231 Kodeksu pracy będzie zasadne tylko wówczas, gdy zaległe wynagrodzenia należne pracownikom nie zostały zarachowane w koszty w 2001 r. z przyczyn niezależnych od spółki. Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych odsetek od należności głównej, tj. od należnego wynagrodzenia, powstanie dopiero w dacie ich zapłaty.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »