| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od używanych środków trwałych

Czy można dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od używanych środków trwałych

Spółka z o.o. jest małym podatnikiem. W marcu 2007 r. zamierza zakupić używaną maszynę. Czy będzie mogła dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od jej wartości początkowej?


RADA

Tak. Spółka z o.o. będąca małym podatnikiem może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego również od używanych środków trwałych.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 16k ust. 7 updop podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych. Odpisów tych można dokonywać w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego, w zaokrągleniu do 1000 zł. Na 2007 r. po przeliczeniu limit ten wynosi 199 000 zł.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych wymienionych w ustawie do wysokości limitu wynoszącego w 2007 r. 199 000 zł.
A zatem zastosowanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego jest uzależnione od wprowadzenia środka trwałego do ewidencji. Nie ma tu znaczenia, czy będzie to fabrycznie nowy środek trwały, czy też używany, i czy środek trwały był już w ewidencji innego podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
Ustawodawca wykluczył zastosowanie tej metody do podatników tego podatku rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:
1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
2) w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, albo
3) przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro.
Natomiast nie ograniczył jej zastosowania w stosunku do środków trwałych, które przed nabyciem były objęte ewidencją innych podatników.
Może zatem mieć miejsce sytuacja, że środek trwały, który był używany i wprowadzony do ewidencji jednego podatnika, zostanie sprzedany drugiemu podatnikowi. Nabywca ten po wprowadzeniu go do prowadzonej przez siebie ewidencji będzie mógł zastosować w stosunku do niego jednorazowy odpis amortyzacyjny.
Jeżeli zatem spółka z o.o. wprowadzi do ewidencji zakupiony używany środek trwały zaliczony do grupy 3-8 Klasyfikacji (z wyłączeniem samochodów osobowych), to również będzie mogła dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego.
 

Przykład
Spółka z o.o. zakupiła od innej spółki z o.o. używaną maszynę zaliczaną do grupy 5 klasyfikacji.
Wprowadziła ją do ewidencji. Przyjęła jej wartość początkową według ceny nabycia w wysokości 60 000 zł. Spółka może od tej maszyny dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 60 000 zł, zakładając, że dokonane przez nią łącznie jednorazowe odpisy amortyzacyjne nie przekroczą limitu 199 000 zł.
 

Podstawa prawna:
- art. 16k ust. 7 i ust. 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Krzysztof Rustecki
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »