| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w księgach rachunkowych rabat cenowy

Jak ująć w księgach rachunkowych rabat cenowy

Jestem księgową w zespole obsługi szkół. Nasza szkoła otrzymuje rabaty od sprzedawców przy zakupie książek. Cena zakupionych książek to 100 zł, udzielony rabat 20 zł, do zapłaty 80 zł. Jak powinno wyglądać prawidłowe zaksięgowanie faktury z udzielonym rabatem?


Udzielenie rabatu stanowi zniżkę oznaczoną procentowo lub kwotowo od ustalonej ceny określonego towaru. W sytuacji przedstawionej w pytaniu występuje klasyczny rabat cenowy, który został przyznany przed dokonaniem sprzedaży i wystawieniem faktury - rabat jest widoczny na otrzymanej fakturze i jest zawarty w cenie książek.


Dla celów rachunkowości cenę nabycia stanowi cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.


Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont).

Jeżeli więc rabat został przyznany przed wystawieniem faktury, tak jak miało to miejsce w omawianym przypadku, to obrót (100 zł) został zmniejszony o kwotę udzielonego rabatu (tj. o 20 zł). Równocześnie uległy odpowiedniemu zmniejszeniu ceny jednostkowe, wartości netto i brutto sprzedawanych towarów po rabacie. Kwotą do zaewidencjonowania na kontach księgowych jest wartość po rabacie, tj. 80 zł (strona Ma konta „Rozrachunki z dostawcami”, strona Wn konta „Koszty zużycia materiałów”).


Na wysokość podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie mają zatem wpływu rabaty udzielone przed ustaleniem ceny, gdyż kwotą należną z tytułu sprzedaży jest kwota żądana od nabywcy, a więc pomniejszona już o przyznany rabat. Taki rabat tak naprawdę nie musi być nawet wykazywany na fakturze. W praktyce jednak ujawnianie na fakturze faktu udzielenia rabatu jest często stosowane przez firmy, co spowodowane jest głównie oddziaływaniem psychologicznym na klienta.


W przypadku gdyby rabat udzielony był po dokonanej sprzedaży oraz po wystawieniu faktury, wówczas miałby wpływ na wysokość podstawy opodatkowania VAT i sprzedawca byłby zobowiązany do wystawienia faktury korygującej. Nabywca, który otrzyma fakturę korygującą, ma obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc (bądź kwartał), w którym otrzymał fakturę.


WNIOSKI

Jeżeli kontrahent przyzna rabat przed wystawieniem, oznacza to, że obrót został zmniejszony o kwotę udzielonego rabatu. Równocześnie uległy odpowiedniemu zmniejszeniu ceny jednostkowe, wartości netto i brutto sprzedawanych towarów po rabacie. Kwotą do zaewidencjonowania na kontach księgowych jest wartość po rabacie.


Podstawa prawna:

- Art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

- Art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

ELŻBIETA KULCZYCKA

 

doradca podatkowy Rödl & Partner

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »