| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Ulga remontowa a tytuł prawny

Ulga remontowa a tytuł prawny

Od grudnia mieszkam razem z moją babcią. Mieszkanie znajduje się w kiepskim stanie technicznym. Konieczna jest wymiana okien i instalacji gazowej. Słyszałem, że 2005 r. jest ostatnim rokiem, w którym można skorzystać z ulgi remontowej. Czy tak jest rzeczywiście i czy w związku z tym będę mógł z niej skorzystać, jeśli poniosę wydatki związane z dokonanym remontem?

Istotnie, ulga określona w art. 27a u.p.d.o.f. została zlikwidowana, jednak była to ulga 3-letnia, a 2003 r. był pierwszym rokiem tego 3-letniego okresu. Dlatego można z niej skorzystać w 2005 r., pod warunkiem spełnienia wszystkich przesłanek wynikających z art. 27a u.p.d.o.f.
 
Jeżeli w bieżącym roku dokonałby Pan zakupów lub wykonał prace remontowe uprawniające do dokonania odliczenia, a ich wartość przekroczyłaby 567 zł, mógłby Pan skorzystać z ulgi i dokonać stosownych odliczeń w zeznaniu podatkowym za 2005 r. Jednak warunkiem koniecznym do dokonywania odliczeń jest posiadanie przez podatnika tytułu prawnego do remontowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Mimo że przepisy ustawy nie precyzują pojęcia „tytuł prawny”, należy przyjąć, że uprawnienie osoby do zajmowania danego lokalu musi być określone na podstawie stosownych przepisów. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważamy m.in. akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego, umowę najmu lub dzierżawy, przydział lokalu (decyzję), umowę użyczenia, umowę podnajmu lub poddzierżawy, dowód nabycia w drodze kupna, spadku lub darowizny, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu.
Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego nie można niestety uznać stosunku pokrewieństwa z osobą będącą właścicielem lokalu nawet wtedy, gdy jest ona członkiem najbliższej rodziny. W obecnej sytuacji nie spełnia Pan podstawowego warunku uprawniającego do skorzystania z odliczenia, jakim jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lub modernizowanego lokalu mieszkalnego, a w związku z tym brak jest podstaw do odliczenia od podatku.
Alicja Brzozowska
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 12 ust. 2 i art. 27a ust. 1 pkt 1 (już nie obowiązuje, ale stosujemy go do końca 2005 r.) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
•  rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. nr 156, poz. 788); rozporządzenie nie obowiązuje od 1 lipca 2004 r., ale ma nadal zastosowanie do końca 2005 r.


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »