| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Wyłączenia z ryczałtu

Wyłączenia z ryczałtu

W ubiegłym roku byłem pracownikiem innej firmy przewozowej. W 2005 r. zamierzam wraz z moim kolegą założyć firmę zajmującą się taką samą działalnością, którą chcielibyśmy opodatkować w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Mój były pracodawca zaoferował chęć współpracy z firmą, w której będę wspólnikiem. Czy możemy skorzystać z tej propozycji?

Niestety, w opisanym przypadku firma nie tylko nie może współpracować z byłym pracodawcą, ale przede wszystkim nie może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
 
Z tej formy opodatkowania nie mogą bowiem korzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność (samodzielnie lub w formie spółki), jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku go poprzedzającym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.
Nawet jeśli opodatkowanie ryczałtem byłoby możliwe, to gdyby spółka opodatkowana w ten sposób uzyskałaby przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, utraciłaby prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłacałaby podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Alicja Brzozowska
PODSTAWA PRAWNA:
•  art. 8 ust. 1 pkt 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 933 z późn. zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »