| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przychód z tytułu uzyskanego upustu

Przychód z tytułu uzyskanego upustu

Spółka na początku roku kupiła kilka samochodów w ramach promocji, jaką dealer zorganizował na samochody wyprodukowane w 2004 r. Oprócz upustu związanego z tą akcją, wynegocjowaliśmy również dodatkowy upust z uwagi na liczbę zakupionych samochodów. Czy w takim przypadku należy wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy?

Od 1 stycznia 2005 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono nową regulację, zgodnie z którą przychód może powstać z tytułu nabycia częściowo odpłatnie rzeczy lub praw a także innych świadczeń. Za przychód w takim przypadku uznaje się różnicę między wartością rynkową rzeczy lub praw a odpłatnością, jaką poniósł podatnik. Nowa regulacja pozwala organom podatkowym ustalić przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia u nabywcy. Do końca 2004 r. obowiązujące przepisy pozwalały na ustalenie przychodu według wartości rynkowej wyłącznie u sprzedawcy (stosownie do art. 14 u.p.d.o.p.). Wprowadzenie nowych rozwiązań nie oznacza jednak, że nabywca w każdym przypadku, w którym zapłacona cena odbiega od wartości rynkowych, musi wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy, praw.
Jeżeli obniżenie ceny jest podyktowane przekonywającymi argumentami natury ekonomicznej, to nabywca nie musi wykazywać przychodu w wysokości uzyskanego upustu, rabatu. Tak właśnie jest w przypadku przedstawionym w pytaniu. Uzyskanie upustu z tytułu akcji promocyjnej, która dotyczy wszystkich klientów, powoduje, że cena po takim upuście dalej będzie uchodzić za rynkową. Również upust przy zakupie większej partii towarów jest często stosowanym rozwiązaniem w praktyce handlowej. Jego uzyskanie nie powinno powodować wykazania przychodu. Także w przedstawionym przypadku nabywca nie powinien wykazywać przychodu z tytułu częściowo odpłatnego nabycia rzeczy.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 pkt 2, ust. 5a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK