| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Konieczność rejestracji dla celów VAT

Konieczność rejestracji dla celów VAT

Prowadzę działalność w zakresie auto-handlu. Nie jestem podatnikiem VAT. Chciałbym dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Czy muszę zarejestrować się jako podatnik VAT?

Tak Podatnikami VAT są m.in. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jeżeli zatem chciałby Pan dokonać WNT, będzie Pan musiał dokonać rejestracji.
Należy zaznaczyć, że WNT nie występuje, gdy nabycie dotyczy towarów nabywanych przez podatników, którzy wykonują jedynie czynności inne niż opodatkowane podatkiem od towarów i usług i nie przysługuje im prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Nie dotyczy także towarów nabywanych przez podatników, którzy są zwolnieni podmiotowo od VAT
Przedstawiony wyjątek od opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia dotyczy wyłącznie tych podatników, dla których całkowita wartość WNT na terytorium Polski nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. W przypadku podatników, którzy przekroczą ww. kwotę, WNT ma miejsce od momentu przekroczenia tej kwoty.
Trzeba pamiętać, że podatnicy których transakcji nie można uznać za wewnątrzwspólnotowe nabycie, ale którzy chcą dokonywać wewnątrzwspólnotowego nabycia, mogą złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania tych czynności. Oświadczenie składa się przed dokonaniem WNT, od którego nabycia te mają być rozliczane przez te podmioty na terytorium Polski. Oświadczenie obowiązuje przez 2 kolejne lata, licząc od końca miesiąca, w którym zostało złożone.
Rejestracji w zakresie VAT dla celów WNT należy dokonać na formularzu VAT-R i załączniku VAT-R/UE. Wzory odpowiednich formularzy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów.
Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Podstawa prawna:
art. 10 ust. 1 pkt 2 lit. b i c, ust. 5, 6 i 7, art. 17 ust. 1 pkt 3, art. 96 oraz art. 97 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535),
rozporządzenie Ministra Finansów z 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 55, poz. 539).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK