| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Moment zaliczenia do kosztów faktury wystawionej przez przedsiębiorcę

Moment zaliczenia do kosztów faktury wystawionej przez przedsiębiorcę

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wystawiła mi fakturę VAT za usługę montażu sieci komputerowej. Usługa została zakończona w dniu 28 grudnia 2004 r., a faktura została wystawiona w dniu 3 stycznia br. Płatność na rzecz kontrahenta została dokonana w dniu 3 stycznia 2005 r. Czy prawidłowe jest zaliczenie tej należności do kosztów uzyskania przychodów w grudniu 2004 r. Czy w tym zakresie zaszły jakieś zmiany?

Należność za usługę wykonaną w grudniu 2004 r. przez kontrahenta-przedsiębiorcę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w grudniu 2004 r. Zakończenie usługi w grudniu powoduje, że podatnik ma możliwość użytkować sieć komputerową już od grudnia i jej użytkowanie może wpływać tym samym od tego miesiąca na osiągane przychody. Oznacza to, że podatnik może wykazać związek poniesionych kosztów z osiąganych przychodem, co jest warunkiem niezbędnym do uznania wydatku za koszt w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Dalszym warunkiem zaliczenia do kosztów jest to, aby wysokość należności była już znana i została zarachowana w księgach w grudniu 2004 r. Warunek ten wynika z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p. Do należności za towary dostarczone i usługi wykonane przez przedsiębiorców stosuje się w dalszym ciągu zasady przyporządkowania kosztów w czasie, które wynikają właśnie z tego przepisu. Tym samym dla podatnika przy usłudze zakupionej od innego przedsiębiorcy dla momentu zaliczenia do kosztów nie jest decydujące otrzymanie faktury, ani termin dokonania zapłaty.
Decydujący jest moment wykonania usługi oraz fakt, że podatnik już ustalił wysokość zapłaty i zarachował ją zgodnie z metodą memoriałową w księgach rachunkowych. Dla uznania za koszt uzyskania przychodu należności na rzecz innego przedsiębiorcy, którą ten wykazuje jako przychód z działalności gospodarczej, nie jest konieczne dokonanie zapłaty lub postawienie jej do dyspozycji kontrahenta. Dokonanie zapłaty jest niezbędne dla uznania za koszt przy należnościach wypłacanych z tytułu umowy-zlecenia czy o dzieło, a od 1 stycznia 2005 r. również przy wynagrodzeniu ze stosunku pracy.
Edward Żurański
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »