| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Opodatkowanie naprawy

Opodatkowanie naprawy

Prowadzę działalność gospodarczą. Oddałem do naprawy do litewskiego warsztatu firmowy samochód. Kontrahent litewski ma NIP UE. Po naprawie samochód ten wraca do Polski. Gdzie powinna być opodatkowana usługa naprawy?

Usługa ta powinna być opodatkowana na Litwie. Jeżeli poda Pan unijny NIP wydany w Polsce, wówczas usługa będzie opodatkowana w Polsce.
 
Naprawa samochodu lub innych maszyn czy urządzeń traktowana jest jako usługa na ruchomym majątku rzeczowym. Tak wynika z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy o VAT.
Przedmiotem usług na ruchomym majątku rzeczowym nie mogą być nieruchomości. Zazwyczaj są to naprawy serwisowe, związane z naprawą, usługi montażowe czy prace ulepszeniowe.
Miejscem opodatkowania takich usług jest miejsce faktycznego świadczenia, czyli w Pana przypadku byłaby to Litwa. Mechanik litewski – jeśli jest podatnikiem litewskiego podatku od wartości dodanej – wystawi fakturę i to on obowiązany będzie do uiszczenia podatku.
Jeżeli jednak jest Pan zarejestrowany dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce i dla celów rozliczenia tej transakcji poda Pan swój NIP, wówczas miejscem świadczenia tej usługi będzie Polska. Warunkiem opodatkowania usługi w Polsce jest konieczność powrotu towarów – w Pana przypadku samochodu – do Polski. Wówczas mechanik litewski ma obowiązek wystawienia faktury „bez podatku”, która zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem powinna zawierać adnotację, iż podatek rozlicza nabywca. Na Panu będzie spoczywał obowiązek rozliczenia VAT.
W takim przypadku ma Pan obowiązek wykazać VAT należny w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wynikający z faktury wewnętrznej podatek należny w tym samym miesiącu będzie mógł być potraktowany jako podatek naliczony. Przysługuje Panu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego. Zatem z tytułu wykonania usługi rozliczenie VAT będzie finansowo neutralne.
Przemieszczając towar, na którym zostaną wykonane usługi w innym państwie niż Polska, podatnik ma obowiązek prowadzić stosowną ewidencję, zgodnie z art. 109 ust. 10 ustawy o VAT.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) oraz art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535),
• § 12 ust. 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971).
Luiza Boczek


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »