| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Operacje bankowe między własnymi rachunkami za granicą

Operacje bankowe między własnymi rachunkami za granicą

Spółka prowadzi działalność usługową na terytorium Czech. Posiada tam rachunki walutowe w koronach czeskich oraz w euro. W Polsce ma tylko rachunek złotówkowy. W jaki sposób ewidencjonować różnice kursowe związane z operacjami przeprowadzanymi w zagranicznych bankach? Czy różnice kursowe wystąpią tylko w przypadku przelewu zagranicznych środków na rachunek krajowy, czy także w chwili transferu środków własnych między własnymi rachunkami zagranicznymi? Jaki kurs należy przyjąć?

Zasady wyceny na dzień bilansowy aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych oraz operacji gospodarczych wyrażonych w walutach obcych dokonywanych w ciągu roku zawarte są w art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o rachunko- wości.
Przepisy dotyczące wyceny aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych nie zawierają szczególnych regulacji dotyczących przeliczania operacji gospodarczych przeprowadzanych za pośrednictwem rachunków walutowych posiadanych za granicą, jak również zasad ich wyceny na dzień kończący okres sprawozdawczy (dzień bilansowy). W związku z tym należałoby stosować zasady obowiązujące dla wyceny walut obcych w kraju. Należy zatem przyjąć, że:
a) waluty obce znajdujące się na rachunku bankowym otwartym za granicą wycenia się na dzień kończący okres sprawozdawczy po kursie kupna tego banku w kraju (w przypadku posiadania rachunków w wielu bankach, według kursu banku, który spółka uzna za swój bank główny),
b) do wyceny operacji na rachunku walutowym za granicą związanych z:
– zapłatą należności – stosuje się kurs kupna waluty stosowany przez bank w kraju, który spółka uzna za swój bank główny (w przypadku posiadania kilku rachunków),
– zapłatą zobowiązań – stosuje się kurs sprzedaży waluty stosowany przez bank w kraju, który spółka uzna za swój bank główny (w przypadku posiadania kilku rachunków),
c) transfer środków własnych pomiędzy własnymi rachunkami zagranicznymi nie powoduje powstawania różnic kursowych.
Halina Kędziora
doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego
Podstawa prawna
• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 10, poz. 66


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »