| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy parking jest obiektem pomocniczym magazynu

Czy parking jest obiektem pomocniczym magazynu

Firma zainwestowała 5000 zł w parking położony obok magazynu, który jest jej własnością (składnikiem ewidencji środków trwałych). Czy mamy potraktować parking jako element magazynu i zwiększyć jego wartość początkową czy też będzie to osobny środek trwały?

Należy potraktować parking jako tzw. obiekt pomocniczy, związany z magazynem. Parking wchodzi w skład magazynu, który figuruje w ewidencji. Wydane 5000 zł na urządzenie parkingu powiększy wartość początkową magazynu.
Takie stanowisko przedstawiają również organy podatkowe: Prace polegające na urządzeniu parkingu należy uznać za prace związane z samym budynkiem. W świetle art. 22g przywoływanej już ustawy, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, określoną w sposób wskazany w tej ustawie, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym o wydatki na nabycie części składowych lub pereferyjnych, których jednostkowa cena przekracza 3500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Wydatki na urządzenie parkingu należy uznać za poniesione na ulepszenie budynku. Wydatki zwiększają zatem wartość początkową budynku (pismo Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 22 grudnia 2004 r., sygn. akt PB I-3/415/87/JS/04).
Ewa Maj
Podstawa prawna
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK