| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

Jak powinna wyglądać specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, o której mowa w art. 42 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT?

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 proc.
Jednym z warunków zastosowania tej stawki jest jednak to, żeby podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiadał w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju (tj. Polski) i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski.
Dowody te muszą łącznie potwierdzać dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Wśród dowodów tych ustawa o VAT wymienia m.in. specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.
Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku to dokument, którego treść nie została określona w przepisach. Ustawodawca pozostawił więc podatnikom pewną swobodę w ukształtowaniu treści takiej specyfikacji. Należy jednak pamiętać, że specyfikacja powinna zawierać dane pozwalające zidentyfikować wywożony towar, a zatem dane, które z reguły zawierane są w korespondencji handlowej stron (np. zamówieniach).
Anna Piszcz
Podstawa prawna:
art. 42 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »