| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku

Jak powinna wyglądać specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, o której mowa w art. 42 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT?

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 proc.
Jednym z warunków zastosowania tej stawki jest jednak to, żeby podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiadał w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju (tj. Polski) i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium Polski.
Dowody te muszą łącznie potwierdzać dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium Polski. Wśród dowodów tych ustawa o VAT wymienia m.in. specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.
Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku to dokument, którego treść nie została określona w przepisach. Ustawodawca pozostawił więc podatnikom pewną swobodę w ukształtowaniu treści takiej specyfikacji. Należy jednak pamiętać, że specyfikacja powinna zawierać dane pozwalające zidentyfikować wywożony towar, a zatem dane, które z reguły zawierane są w korespondencji handlowej stron (np. zamówieniach).
Anna Piszcz
Podstawa prawna:
art. 42 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK