| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Termin dofinansowania

Termin dofinansowania

Czy jako termin otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń należy uznać miesiąc, którego dotyczyły, czy miesiąc, w którym dofinansowanie wpłynęło na rachunek (art. 19 ust. 21 mówi o obowiązku w momencie uznania rachunku, ale mamy wątpliwości, czy dotyczy on tylko dotacji wliczanych do podstawy opodatkowania - art. 29 ust. 1 -, czy także tych, które wlicza się tylko do mianownika proporcji)?

Jako miesiąc przyznania dotacji należy uznać miesiąc, w którym faktycznie wpłynęły one na rachunek bankowy podatnika.
Ze względu na fakt, że dotacje są swoistymi świadczeniami o charakterze kasowym, trudno jest mówić o uzyskaniu dotacji w momencie, gdy odpowiednie przysporzenie na rzecz podatnika jeszcze nie nastąpiło. Wskazuje na to między innymi art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług i, pomimo że dotyczy on dotacji bezpośrednio związanych z dostawą towarów lub świadczeniem usług, należy go uwzględnić w interpretacji. Uwidacznia on fakt, iż dotację uznaje się za uzyskaną w momencie wejścia przez podatnika w jej faktyczne posiadanie, a nie w momencie jej przyznania.
• art. 19 ust. 21, art. 29 ust. 1, art. 90 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113
• art. 69 z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych – j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703
Marcin Sikora
prawnik, konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »