| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnościąJak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego 100% udziałowca spółki z o.o.? Płatnikiem jest spółka z o.o., która zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaca mu tę składkę, składając za niego imienny raport ZUS RZA. Do czego zaliczyć tę składkę i czy jest ona kosztem uzyskania przychodu?

W przypadku opłacania przez spółkę składek ze środków własnych spółki (bez konieczności zwrotu przez udziałowca) wydatek taki należy zaksięgować na koncie zespołu 4 „Pozostałe koszty”. Wydatek taki nie stanowi dla spółki kosztów uzyskania przychodów.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. do celów ubezpieczeniowych uważany jest za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność i zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych jest on zarówno osobą ubezpieczoną, jak i płatnikiem składek na własne ubezpieczenie. Powinien więc opłacać składki na ubezpieczenia z własnych środków. Przepisy prawa dopuszczają jednak możliwość, aby płatnikiem składek na ubezpieczenia wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. była spółka. W takiej sytuacji spółka jako płatnik wykazuje za niego składki na ubezpieczenia i rozlicza je z ZUS.
Udziałowiec powinien zwracać spółce rozliczone za niego składki, a ewidencja księgowa powinna wtedy przebiegać następująco:
• Naliczone składki według raportu ZUS RZA:
Wn konto 235 „Pozostałe rozrachunki z udziałowcami”
Ma konto 227 „Rozrachunki z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych”
• Zapłata składek na rachunek ZUS:
Wn konto 227 „Rozrachunki z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych”
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy”
• Zwrot składek przez udziałowca do kasy spółki:
Wn konto 101 „Kasa”
Ma konto 235 „Pozostałe rozrachunki z udziałowcami”.
Jeżeli jednak podjęta zostanie decyzja o finansowaniu składek ze środków spółki (bez ich zwrotu przez udziałowca), to poniesiony wydatek należy ująć w zespole 4 jako Wn konto 409 „Pozostałe koszty”. Należy jednak pamiętać, że wydatek ten nie stanowi dla spółki kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców.
Natomiast dla wspólnika, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, równowartość opłaconych składek będzie stanowiła przychód z kapitałów pieniężnych, opodatkowany zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.
•  art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
•  art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619
•  ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Halina Kędziora
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK