| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnościąJak zaksięgować składki na ubezpieczenie zdrowotne jedynego 100% udziałowca spółki z o.o.? Płatnikiem jest spółka z o.o., która zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego i opłaca mu tę składkę, składając za niego imienny raport ZUS RZA. Do czego zaliczyć tę składkę i czy jest ona kosztem uzyskania przychodu?

W przypadku opłacania przez spółkę składek ze środków własnych spółki (bez konieczności zwrotu przez udziałowca) wydatek taki należy zaksięgować na koncie zespołu 4 „Pozostałe koszty”. Wydatek taki nie stanowi dla spółki kosztów uzyskania przychodów.
Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. do celów ubezpieczeniowych uważany jest za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność i zgodnie z przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych jest on zarówno osobą ubezpieczoną, jak i płatnikiem składek na własne ubezpieczenie. Powinien więc opłacać składki na ubezpieczenia z własnych środków. Przepisy prawa dopuszczają jednak możliwość, aby płatnikiem składek na ubezpieczenia wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. była spółka. W takiej sytuacji spółka jako płatnik wykazuje za niego składki na ubezpieczenia i rozlicza je z ZUS.
Udziałowiec powinien zwracać spółce rozliczone za niego składki, a ewidencja księgowa powinna wtedy przebiegać następująco:
• Naliczone składki według raportu ZUS RZA:
Wn konto 235 „Pozostałe rozrachunki z udziałowcami”
Ma konto 227 „Rozrachunki z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych”
• Zapłata składek na rachunek ZUS:
Wn konto 227 „Rozrachunki z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych”
Ma konto 131 „Bieżący rachunek bankowy”
• Zwrot składek przez udziałowca do kasy spółki:
Wn konto 101 „Kasa”
Ma konto 235 „Pozostałe rozrachunki z udziałowcami”.
Jeżeli jednak podjęta zostanie decyzja o finansowaniu składek ze środków spółki (bez ich zwrotu przez udziałowca), to poniesiony wydatek należy ująć w zespole 4 jako Wn konto 409 „Pozostałe koszty”. Należy jednak pamiętać, że wydatek ten nie stanowi dla spółki kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców.
Natomiast dla wspólnika, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, równowartość opłaconych składek będzie stanowiła przychód z kapitałów pieniężnych, opodatkowany zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.
•  art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
•  art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. d) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619
•  ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
Halina Kędziora
doradca podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK