| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy nabyciu nieruchomości, za którą zapłata nastąpiła w 1998 r.

Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy nabyciu nieruchomości, za którą zapłata nastąpiła w 1998 r.

Proszę o wyjaśnienie, kiedy powstanie obowiązek podatkowy w VAT w sytuacji, kiedy w 1998 r. zapłacono całą należność za nieruchomość pod działalność gospodarczą i sporządzono akt notarialny przedwstępny. Zostały wystawione faktury VAT na grunt (zwolnione z opodatkowania VAT) i hale (VAT 22%). W 1998 r. przekazano budynki do użytkowania na podstawie umowy dzierżawy. W sierpniu 2004 r. nastąpiło podpisanie aktu notarialnego, dotyczące ostatecznej sprzedaży tej nieruchomości. Czy obowiązek podatkowy powstał w momencie otrzymania zapłaty, czy w chwili podpisania aktu notarialnego? Jakie stawki należało zastosować dla gruntu?

Obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży hal powstał, na podstawie obowiązujących w 1998 r. przepisów, w chwili otrzymania przedpłaty. Zatem w chwili podpisania aktu notarialnego nie powstał powtórnie. Natomiast w stosunku do gruntu obowiązek podatkowy powstanie w chwili dostawy gruntu. Czyli – podpisania aktu notarialnego. Przy opodatkowaniu gruntu należy zastosować stawkę VAT w wysokości 22%.

W myśl przepisów obowiązującej w 1998 r. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, otrzymanie przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi co najmniej połowy ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata) powodowało powstanie obowiązku podatkowego w VAT w tej części. Zasada ta obowiązywała do 30 kwietnia 2004 r. Od 1 maja 2004 r. natomiast każda kwota zaliczki powoduje powstanie tego obowiązku. W przedstawionej w pytaniu sytuacji dokonano przedpłaty na zakup hali i gruntu w całej wysokości ceny. Oznacza to, że obowiązek podatkowy w VAT powstał już na gruncie obowiązujących wówczas przepisów. Konkretnie – z chwilą przekazania przedpłaty przed podpisaniem aktu notarialnego. Fakt podpisania aktu notarialnego w sierpniu 2004 r. nie rodzi już żadnych skutków podatkowych w VAT odnośnie do nabytych budynków (hali). Firma wystawiła fakturę, w której wykazała VAT w wysokości 22%. Dlatego w sierpniu, po podpisaniu aktu notarialnego, obowiązek ten nie mógł powstać powtórnie.
Analogiczna sytuacja nie będzie się odnosić do przedpłaty na zakup gruntu. Wynika to stąd, że w 1988 r. sprzedaż gruntu (także zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu) nie podlegała w ogóle opodatkowaniu VAT. Zatem w stosunku do tej części zaliczki, która dotyczyła ceny gruntu, nie mógł powstać obowiązek podatkowy w tym podatku. Po 1 maja 2004 r. grunt został wymieniony w art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zawierającym definicję towaru. Zatem obowiązek podatkowy w tej części powstał dopiero w chwili przekazania towaru. A więc – podpisania aktu notarialnego w sierpniu 2004 r.
Nie ma w tej kwestii jasnych uregulowań. Stanowisko takie reprezentuje jednak Ministerstwo Finansów w jednej z odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, umieszczonej na stronach internetowych MF. Mimo że odpowiedź dotyczy wątpliwości dokonania przed 1 maja br. na rzecz developera 100 proc. przedpłaty na mieszkanie wraz z przynależnym gruntem, to dotyczy ona tego samego problemu, co w przedstawionym pytaniu. W odpowiedzi na postawione pytanie Ministerstwo zajęło następujące stanowisko:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK