| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Limit zwolnienia podmiotowego w VAT

Czy limit roczny 10 000 euro dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą obejmuje tylko wartość sprzedaży związaną z umową-zlecenia lub o dzieło, czy także wartość sprzedaży, na którą wystawiane są faktury?

Zakładam, że podstawą do zadanego pytania jest stan faktyczny, w ramach którego osoba fizyczna wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą i z tego tytułu jest podatnikiem VAT, ale jednocześnie wykonuje czynności na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia poza zakresem prowadzonej działalności. Na przykład dana osoba prowadzi działalność produkcyjną objętą VAT, a jednocześnie prowadzi wykłady na uczelni jako czynności wykonywane osobiście nieobjęte VAT. Przy takim założeniu limit 10 000 euro, którego przekroczenie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, dotyczy wyłącznie czynności, w ramach których dana osoba jest podatnikiem, czyli wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą zgodnie z definicją przewidzianą w ustawie o VAT.
Do tej działalności nie zalicza się czynności wykonywanych osobiście wymienionych w art. 13 pkt 2–8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (także umowy o dzieło i zlecenia). Warunkiem jest, aby osoby z tytułu wykonania tych czynności były związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. A zatem umowy o dzieło oraz zlecenia spełniające te warunki nie będą uwzględnione w limicie 10 000 euro.
Jeżeli jednak dane osoby wykonują umowy-zlecenia lub o dzieło w ramach prowadzonej przez nie działalności gospodarczej wraz z innymi czynnościami, to limit 10 000 euro będzie dotyczył wszystkich przychodów uzyskiwanych przez daną osobę, łącznie z przychodami z umów o dzieło i zlecenia.
Grzegorz Gałacki
radca prawny kancelaria Hananim Galacki w Konstancinie-Jeziornie
Podstawa prawna:
art. 15 oraz art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK