| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przychód z tytułu zwrotu podatku VAT

Przychód z tytułu zwrotu podatku VAT

Spółka z o.o. zwróciła się o zwrot na rachunek bankowy kwoty podatku naliczonego za maj 2004 r. w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7. Naczelnik urzędu skarbowego przedłużył ten termin w celu dodatkowego sprawdzenia zasadności tego zwrotu. Czy kwota zwróconego naliczonego podatku od towarów i usług wraz z odsetkami stanowi przychód w zakresie podatku dochodowego?

Nie. Otrzymany zwrot różnicy podatku naliczonego nad należnym nie stanowi przychodu dla celów podatku dochodowego. Zasadniczo przychodem są wszelkie otrzymane przez podatnika kwoty i świadczenia nieodpłatne. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują jednak cały katalog wyłączeń z przychodów. Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 10 tej ustawy za przychód nie uznaje się zwróconej na podstawie odrębnych przepisów różnicy podatku naliczonego nad należnym, którą podatnik wykazał do zwrotu na rachunek bankowy. Przychodem nie jest również różnica podatku naliczonego nad należnym wykazana do rozliczenia w następnym okresie sprawozdawczym (miesiącu, kwartale).
Zasadniczo VAT naliczony podlega zwrotowi w terminie 60 dni od daty złożenia deklaracji. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga sprawdzenia naczelnik urzędu skarbowego wydłuża ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Wydłużenie terminu następuje w formie postanowienia. Jeżeli postępowanie wyjaśniające wykaże zasadność zwrotu, podatnik wraz ze zwrotem VAT otrzyma odsetki odpowiadające opłacie prolongacyjnej.
Otrzymane z tego tytułu odsetki nie stanowią przychodu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 7 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się bowiem odsetek otrzymanych w związku ze zwrotem nadpłaconych zobowiązań podatkowych i innych należności budżetowych, a także oprocentowania zwrotu różnicy podatku od towarów i usług.
Generalnie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązuje zasada, że zwrot podatków, które nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, nie powoduje powstania przychodu, np. zwrot nadpłaty w podatku dochodowym. Natomiast zwrot podatku zaliczonego do kosztów uzyskania przychodów rodzi obowiązek wykazania zwróconej kwoty jako przychodu, np. zwrot podatku od nieruchomości.
Grzegorz Ziółkowski
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 4 pkt 7 i 10 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.),
art. 87 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »