| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych

Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych

Zajmuję się sprawami środków trwałych w firmie. Czy można zlikwidować wartości niematerialne i prawne całkowicie już umorzone, nadal jednak używane (płacony jest także roczny abonament-licencja na ich używanie). Jak prawidłowo dokonać takiej likwidacji?

Data zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych następująca nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych z wartością początkową (art. 32 ustawy o rachunkowości) nie oznacza faktycznej likwidacji wartości niematerialnej i prawnej. W przesłanym do redakcji pytaniu wskazują Państwo na użyteczność wspomnianego aktywu oraz na fakt, że pomimo całkowitego umorzenia opłacają Państwo abonament za użytkowanie posiadanego prawa. Moim zdaniem są to przesłanki do dalszego ujmowania wartości niematerialnej i prawnej w ewidencji księgowej wiążącej ponoszone koszty z użytkowanym aktywem. Poprzez pozostawienie w księgach rachunkowych wartości niematerialnej i prawnej w wartości zerowej, aż do momentu fizycznej likwidacji (potwierdzanej protokołem likwidacyjnym), unika się wielu niedogodnych sytuacji, gdy np. w późniejszym terminie zdecydują się Państwo na ulepszenie posiadanej wartości niematerialnej i prawnej.
Z chwilą gdy określony figurujący w aktywach jednostki tytuł wartości niematerialnej i prawnej przestaje przynosić jednostce korzyści i nie zamierzają go Państwo dalej użytkować należałoby dokonać jego rozchodu (likwidacji). Rozchód wartości niematerialnej i prawnej zazwyczaj polega na fizycznym zniszczeniu potwierdzonym stosownym protokołem (dokumentem) likwidacji lub na wycofaniu wartości niematerialnej i prawnej bez zniszczenia. W przypadku likwidacji bez zniszczenia w gestii jednostki leży wprowadzenie lub brak takiego wprowadzenia wycofanych aktywów do pozaksięgowej ewidencji inwentarza.

PAWEŁ MUŻ

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK