| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Złożenie formularza PIT-2 w nowym zakładzie pracy

Złożenie formularza PIT-2 w nowym zakładzie pracy

Jestem zatrudniony w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę (3/4 etatu). Ponadto od 1 kwietnia 2005 r. zamierzam podjąć pracę na 1/2 etatu u innego przedsiębiorcy. Czy fakt, że jestem już zatrudniony u innego podmiotu, będzie miał wpływ na wysokość zaliczek pobieranych przez nowego pracodawcę?

Zgodnie z treścią przepisu art. 32 ust. 1 ustawy o p.d.o.f. zasadą jest, że zaliczki na podatek dochodowy pobierane przez zakłady pracy od osób zatrudnionych w nich na podstawie stosunku pracy wynoszą: 1) za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali (37 024 zł) – 19 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu, 2) za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 – 30 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu, 3) za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali (74 048 zł) – 40 proc. dochodu uzyskanego w danym miesiącu. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 15 lutego 2005 r., sygn. akt K 48/04 (Dz.U. z 18 lutego 2005 r. Nr 30, poz. 262) w przedmiocie niekonstytucyjności wprowadzenia od 1 stycznia 2005 r. czwartego przedziału skali podatkowej – por. „PP” nr 10, str. 6 – utracił natomiast moc zapis dotyczący pobierania zaliczek w wysokości 50 proc. – za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę trzeciego przedziału skali.
Ponadto, jeżeli pracownik chce, aby pobierane przez zakład pracy zaliczki były pomniejszane o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej (w 2005 r. kwota tego odliczenia wynosi 44,17 zł), obowiązany jest złożyć zakładowi pracy – przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym – stosowne oświadczenie na formularzu PIT-2. W oświadczeniu tym pracownik stwierdza, że:
1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o p.d.o.f., to jest dochodów z działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy,
4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
5) określa ten zakład pracy jako właściwy do stosowania omawianego odliczenia, w przypadku gdy równocześnie osiąga od innych zakładów pracy dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub wykonywania pracy nakładczej.
Przepisy podatkowe wskazują jednak, że pracownik składa PIT-2 z własnej inicjatywy. Jest to zatem wyłącznie prośba pracownika o zmniejszenie zaliczki w opisany powyżej sposób. Jeżeli więc podatnik nie złoży w nowym zakładzie pracy PIT-2 przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym, wówczas zakład pracy nie zastosuje po prostu omawianego odliczenia, pobierając zaliczki na podatek dochodowy bez zmniejszenia ich wysokości.
Luiza Boczek
Podstawa prawna:
art. 32 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 224, poz. 2225 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK