| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Nieodpłatne nabycie udziałów innej spółki

Nieodpłatne nabycie udziałów innej spółki

Nasza spółka od swojego udziałowca otrzymała nieodpłatnie udziały innej spółki z o.o. Czy w momencie otrzymania tych udziałów powstaje dla spółki przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia? Jak ustalić ewentualne koszty sprzedaży tych udziałów?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów zalicza się wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń. W związku z nieodpłatnym otrzymaniem przez spółkę udziałów powstaje dla spółki przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnie praw (prawa własności udziałów).
Nie mamy tu do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem udziałowca na rzecz spółki, lecz nieodpłatnym przekazaniem przez niego prawa własności udziałów innej spółki (tzw. majątkowe prawo rzeczowe).
Ustalenie wartości otrzymanych nieodpłatnie praw, stanowiącej przychód podlegający opodatkowaniu, reguluje art. 12 ust. 5 ustawy. Przepis ten stanowi, że wartość tę określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. W przypadku sprzedaży przez spółkę przedmiotowych udziałów będą miały zastosowanie przepisy art. 14 i art. 15 ust. 1i ustawy.
Artykuł 14 dotyczy ustalenia przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych oraz trybu postępowania przy ustaleniu przychodu na podstawie tego przepisu. Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, w rozumieniu tego przepisu, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Co do zasady, wysokość przychodu ustala się biorąc pod uwagę przede wszystkim cenę określoną w umowie. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku gdy cena ta bez racjonalnego wytłumaczenia znacznie odbiega od wartości rynkowej rzeczy lub praw, organ podatkowy może ustalić przychód w wysokości wartości rynkowej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1i u.p.d.o.p. w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytych praw, w związku z którymi stosownie do art. 12 ust. 5 określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia jest wartość przychodu określonego w art. 12 ust. 5 ustawy.
Reasumując:
– z tytułu nieodpłatnie otrzymanych udziałów powstaje dla spółki podlegający opodatkowaniu przychód o wartości określonej zgodnie z art. 12 ust. 5 u.p.d.o.p.,
– wartość tego przychodu stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie otrzymanych udziałów.
Anna Bogusz
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 12 ust. 5, art. 14, art. 15 ust. 1i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »