| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Polityka rachunkowości

Polityka rachunkowości

Proszę o informację z jaką datą należy wprowadzić politykę rachunkowości, która została opracowana w lutym 2005 r. jako obowiązującą?

 
Obecnie polityka rachunkowości może być zmieniana w dowolnym momencie roku obrotowego. Zmiana ta może obowiązywać z mocą wstecz, jednak nie wcześniej niż od pierwszego dnia roku obrotowego (art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Nowa polityka w podanej w pytaniu sytuacji będzie najwcześniej obowiązywać od 1 stycznia 2005 r.
POZNAJ PRZEPISY
Art. 8.
1. Określając zasady (politykę) rachunkowości należy zapewnić wyodrębnienie w rachunkowości wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy zachowaniu zasady ostrożności, o której mowa w art. 7.
2. W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą. Zmiana dotychczas stosowanych rozwiązań wymaga również określenia w informacji dodatkowej wpływu tych zmian na sprawozdania finansowe wymagane innymi przepisami prawa, jeżeli zostały one sporządzone za okres, w którym powyższe rozwiązania uległy zmianie. W przypadku takim należy w sprawozdaniu finansowym jednostki za rok obrotowy, w którym zmiany te nastąpiły, podać przyczyny tych zmian, określić liczbowo ich wpływ na wynik finansowy oraz zapewnić porównywalność danych sprawozdania finansowego dotyczących roku poprzedzającego rok obrotowy, w którym dokonano zmian.
Dokumentacja przyjętych zasad rachunkowości zwanych polityką rachunkowości wyznacza organizacyjne ramy rachunkowości. Wszystkie jednostki podlegające ustawie o rachunkowości (a więc także i jednostki sektora finansów publicznych) muszą ją opracować. W jednostkach budżetowych, oprócz opracowania i usystematyzowania jej zgodnie z ustawą o rachunkowości, trzeba jeszcze dostosować ją do szczególnych zasad rachunkowości budżetowej. Kierownik jednostki ustala w formie pisemnej i aktualizuje dokumentację przyjętych zasad rachunkowości.
Przez politykę rachunkowości należy rozumieć wybrane i stosowane przez jednostkę, odpowiednie do jej działalności, rozwiązania dopuszczone przez ustawę o rachunkowości oraz przepisy szczególne i zapewniające wymaganą jakość prowadzonej ewidencji księgowej i sprawozdań finansowych. Elementy polityki rachunkowości zostały wymienione w art. 10 ustawy o rachunkowości.
Jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, a w szczególności dotyczące:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK