| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak traktować używanie przez pracownika telefonu prywatnego do celów służbowych

Jak traktować używanie przez pracownika telefonu prywatnego do celów służbowych

Nasza firma chce zwracać koszty rozmów telefonicznych poniesione przez pracownika (przedstawiciela handlowego) korzystającego ze swojego prywatnego telefonu stacjonarnego. Jak rozliczać te koszty? Na podstawie jakich dokumentów? Czy będą one stanowiły koszty uzyskania przychodów? Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych?

Pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na rzecz pracownika z tytułu zwrotu kosztów rozmów telefonicznych poniesionych przez tego pracownika, pod warunkiem że rozmowy te były przeprowadzane w celach służbowych. Koszty te powinny być rozliczane na podstawie wzajemnej umowy oraz przedstawianych comiesięcznych wydruków z rozmów telefonicznych. Po stronie pracownika zwrot wydatków, co do zasady, będzie zwolniony z podatku dochodowego.
Pracodawca może zezwolić, aby jego pracownik używał swojego prywatnego telefonu do celów służbowych (podobnie zresztą jak innych urządzeń). Może to być zarówno telefon stacjonarny, jak itelefon komórkowy.
Podstawą takiego użytkowania telefonu przez pracownika powinna być przede wszystkim umowa zawarta pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Niemniej jednak dodatkowo do każdego faktycznego rozliczenia powinien być również dołączony billing (wydruk połączeń dokonanych w danym okresie), na którym pracownik powinien zaznaczyć, które rozmowy były wykonane w celach służbowych, a które nie. Także pracodawca powinien się podpisać pod takim billingiem, niejako potwierdzając, że te rozmowy były rzeczywiście wykonane w celach służbowych, a nie w sprawach prywatnych.
Jeżeli chodzi o możliwość zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu, to należy przede wszystkim zauważyć, że żadna z ustaw o podatku dochodowym nie wymienia takich wydatków wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Oznacza to w praktyce, że jeżeli pracodawca udowodni związek poniesionych wydatków z uzyskiwanymi przychodami, to może zaliczyć wspomniane wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Po stronie pracownika, zgodnie z updof, wystąpi przychód, ale będzie on zwolniony z opodatkowania. Zwalnia się bowiem z podatku dochodowego otrzymane przez pracowników ekwiwalenty pieniężne za używane przez nich przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące własność tych pracowników. Za takie ekwiwalenty należy również uznać zwrot kosztów z tytułu używania telefonu przez pracownika.
• art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
• art. 21 ust. 1 pkt 13 oraz art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781
Bartosz Iljin
doradca podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK