| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Budowla ulepszona w trakcie roku podatkowego

Budowla ulepszona w trakcie roku podatkowego

Opłacam podatek od nieruchomości od budowli zajętej na prowadzenie działalności gospodarczej. W ciągu roku na skutek rozbudowy tej budowli zmieniła się jej wartość początkowa. Czy w związku z tym powinienem dokonać korekty deklaracji na podatek od nieruchomości w trakcie roku podatkowego?

Nie, w takim przypadku na podatniku nie ciąży obowiązek dokonania korekty deklaracji w podatku od nieruchomości w trakcie trwania roku podatkowego. W opisanej sytuacji podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości zwiększy się o kwotę wydatków na ulepszenie budowli dopiero od 1 stycznia następnego roku podatkowego.
Budowle lub ich części opodatkowane są podatkiem od nieruchomości pod warunkiem, że związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).
Zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych podstawą opodatkowania budowli jest jej wartość przyjęta do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, a określona w sposób identyczny jak w przepisach ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, lecz niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne.
Zgodnie z treścią art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych. Za wartość początkową środków trwałych uważa się w szczególności cenę ich nabycia – w razie odpłatnego nabycia, i koszt wytworzenia – w razie wytworzenia we własnym zakresie.
Środek trwały, w tym również budowla, może być ulepszony w każdym czasie. Ulepszenie środka trwałego to w szczególności przebudowa, rozbudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja, które powodują wzrost jego wartości użytkowej, mierzonej np. okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za jego pomocą lub kosztami jego eksploatacji (art. 16g ust. 13 updop).
Wydatki na ulepszenie środka trwałego powiększają jego wartość początkową, mającą wpływ na wysokość miesięcznej raty amortyzacyjnej na potrzeby podatku dochodowego. Zwiększenie wartości początkowej środka trwałego następuje w tym przypadku od miesiąca następującego po miesiącu oddania ulepszonego środka trwałego do używania. Zdarzenie to nie wpływa jednak na zmianę w ciągu roku podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
W przypadku ulepszenia budowli w trakcie trwania roku podatkowego podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości zwiększy się o kwotę wydatków na ulepszenie budowli począwszy od 1 stycznia następnego roku podatkowego.
Nie ma zatem konieczności korygowania deklaracji podatkowych w podatku od nieruchomości, jeżeli w trakcie roku podatkowego dokonano ulepszeń lub aktualizacji środka trwałego.
Przykład
Spółka X wykorzystuje budowlę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wartość budowli na potrzeby amortyzacji wynosiła na 1 stycznia 2005 r. 100 000 zł. Budowla została następnie zmodernizowana i jej wartość na potrzeby amortyzacji wzrosła od 1 marca 2005 r. do 120 000 zł. Podatek od nieruchomości za rok 2005 będzie wynosił 2000 zł (100 000 zł × 2% = 2000 zł).
Paweł Kosiacki
Podstawy prawne
•  ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533
•  ustawa z 5 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »