| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Umorzenie pożyczki a VAT

Umorzenie pożyczki a VAT

Jednostka uzyskała w czerwcu 2004 r. umorzenie pożyczki zaciągniętej w 2002 r. z WFOŚiGW, pod warunkiem przeznaczenia równowartości kwoty umorzenia na inne inwestycje ekologiczne (środki trwałe) zrealizowane w grudniu 2003 r. i aprobowane przez pożyczkodawcę. Czy umorzenie pożyczki rodzi konsekwencje podatkowe w VAT, czy wpłynie na strukturę odliczanego VAT i wykazanie umorzenia jako sprzedaży zwolnionej w deklaracji? Jednostka w okresie maj-grudzień 2004 r. wykazywała w deklaracji tylko sprzedaż opodatkowaną.

Podstawą opodatkowania w VAT jest obrót, za który ustawa uznaje kwotę należną z tytułu sprzedaży, pomniejszoną o należny podatek. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). Aby dotacja, subwencja lub inna dopłata stanowiła podstawę opodatkowania w VAT, dofinansowanie takie musi być bezpośrednio związane z dostawą przez podatnika konkretnych towarów lub świadczeniem usług (dotacja przedmiotowa), stanowiąc dopłatę do ceny danego towaru lub usługi.
Otrzymywane przez podatnika środki finansowe podlegałyby opodatkowaniu w sytuacji powiązania z wykonywaną działalnością gospodarczą w ten sposób, że miałyby wpływ na obniżenie stosowanych przez podatnika cen przy dostawie towarów lub świadczeniu usług. Umorzenie pożyczki wykorzystanej na inwestycje ekologiczne nie wykazuje takich cech, co w konsekwencji nie pozwala na zaliczenie jej do obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. Ze względu na to, że pomiędzy pożyczką a konkretną sprzedażą towarów lub świadczeniem usług nie występuje bezpośredni związek, jej umorzenie z przeznaczeniem na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności podatnika nie podlega opodatkowaniu jako mające na celu dofinansowanie działalności podatnika, bez uzależniania od ilości i wartości sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Umorzenie pożyczki ma zatem w tym przypadku charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy jej umorzeniem a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje, co do zasady, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym zasada ta nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji (art. 88 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 3 pkt 2 ustawy VAT).
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK