| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Straty za granicą do odliczenia

Straty za granicą do odliczenia

W określonych sytuacjach firmy mogą rozliczać straty poniesione przez ich spółki zależne działające w innych krajach UE. Pozbawienie tego prawa jest sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

ETS stwierdził, że sprzeczne z zasadą swobody działalności gospodarczej jest pozbawienie firmy możliwości odliczenia strat jej spółki-córki działającej w innym kraju UE, jeśli spółka ta nie ma możliwości odliczenia strat w państwie, w którym jest rezydentem, w tym roku podatkowym lub w latach następnych.

– To ważny wyrok z punktu widzenia harmonizacji prawa wspólnotowego – ocenia Dariusz Malinowski, dyrektor w KPMG Tax.

Orzeczenie zapadło przy okazji sporu sieci Marks & Spencer z brytyjskim fiskusem. W połowie lat 70. firma rozpoczęła ekspansję na kontynencie. W latach 90. działające tu spółki zależne zaczęły ponosić coraz większe starty. Niektóre z nich sprzedano. M&S wystąpił do brytyjskich organów podatkowych o ulgę polegającą na odliczeniu od zysków strat poniesionych przez spółki-córki działające we Francji, Belgii i Niemczech. Urząd nie zgodził się, tłumacząc, że nie pozwalają na to brytyjskie przepisy.

Sąd rozpatrujący spór firmy z fiskusem wystąpił do ETS z pytaniem, czy ograniczenie takie nie narusza art. 43 i 48 traktatu ustanawiającego wspólnoty europejskie.

Podobnie jak Wielka Brytania, wiele unijnych krajów, w tym Polska, nie stosuje opcji wspólnego rozliczania powiązanych spółek krajowych i zagranicznych (np. w ramach grup kapitałowych).

Wyrok jest precedensowy dla UE, ale polskie przepisy na razie pozostają niezmienione. Prędzej czy później trzeba będzie dostosować ustawę o CIT do orzeczenia Trybunału – mówi Matthew O'Shaughnessy z PricewaterhouseCoopers.

Marcin Musiał, BS


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »