| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Dla pracochłonnych usług niższy VAT

Dla pracochłonnych usług niższy VAT

W połowie lipca Komisja Europejska ma wystąpić do Rady z projektem decyzji pozwalającej Polsce na wprowadzenie obniżonego VAT na niektóre usługi. Jak poinformowała Maria Assimakopoulou, rzecznik Komisji Europejskiej do spraw polityki podatkowej, w połowie lipca Komisja powinna zwrócić się do Rady o objęcie tzw. usług pracochłonnych preferencyjną stawką VAT.

Polska będzie mogła stosować obniżone stawki po przyjęciu przez Radę decyzji w tym zakresie.

W marcu tego roku Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o objęcie obniżoną stawką VAT drobnych usług naprawczych rowerów, butów i wyrobów skórzanych oraz odzieży i wyrobów tekstylnych dla gospodarstw domowych, usług fryzjerskich oraz remontów i napraw prywatnych lokali mieszkalnych, z wyłączeniem materiałów stanowiących znaczącą część wartości dostarczanej usługi.

Według Ministerstwa Finansów wprowadzenie obniżonej stawki VAT na drobne naprawy będzie kosztować budżet około 55 mln zł. Trudno oszacować skutki zmiany podatku w przypadku usług fryzjerskich. Licząc je wspólnie z usługami kosmetycznymi, dochody fiskusa z tego tytułu mogą spaść o 120 mln zł. Resort przypomina, że do końca 2007 roku Polska korzysta z derogacji na stosowanie obniżonej stawki VAT na dostawę usług budowy, remontu i modernizacji budynków mieszkalnych, nieświadczonych w ramach polityki socjalnej, z wyłączeniem materiałów budowlanych.

Zgodnie z VI dyrektywą o VAT, Rada może jednomyślnie na wniosek Komisji, upoważnić państwo członkowskie do stosowania obniżonych stawek wobec usług zawartych w maksymalnie dwóch kategoriach wymienionych w Załączniku K. W wyjątkowych przypadkach państwo członkowskie może otrzymać zgodę na stosowanie obniżonej stawki VAT do usług należących do trzech kategorii. Państwa UE, które po raz pierwszy po 31 grudnia 2005 r. chciały skorzystać z obniżenia stawki, musiały poinformować o tym Komisję do końca marca tego roku.

Dokładny termin wystąpienia KE do Rady będzie zależał od Finlandii, która pierwszego lipca będzie przewodniczyć Komisji.

Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK