| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak napisać wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od samochodów sprowadzanych z innych krajów UE - wzór

Jak napisać wniosek o zwrot akcyzy zapłaconej od samochodów sprowadzanych z innych krajów UE - wzór

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zajął się w czerwcu br. sprawą podatku akcyzowego nakładanego na samochody sprowadzane do Polski z innych Państw UE. Polsce zarzucono, iż nałożyła na te samochody niedozwolone opłaty (zakazane jest wprowadzanie podatków i opłat dyskryminujących towary sprowadzane/zakupione z innych krajów UE).


W kontekście dotychczasowego orzecznictwa ETS bardzo prawdopodobne jest korzystne dla podatników rozstrzygnięcie tej sprawy. Tym samym odzyskają oni zapłacony nienależnie podatek akcyzowy.

Aby otrzymać zwrot zapłaconej nienależnie akcyzy, należy wystąpić z wnioskiem o jej zwrot. Najlepiej jeszcze zanim ETS wyda wyrok w tej sprawie. Polski rząd występował bowiem o ograniczenie prawa do zwrotu akcyzy tylko do tych podatników, którzy złożyli wniosek o zwrot przed wyrokiem Trybunału (wyrok prawdopodobnie zapadnie we wrześniu br.).

Wniosek o zwrot akcyzy należy skierować do urzędu celnego, który pobrał podatek akcyzowy.
Na razie naczelnicy urzędów celnych odmawiają zwrotu podatku. Wydają decyzję odmowną, na którą należy w 14-dniowym terminie od jej doręczenia złożyć odwołanie do właściwej izby celnej.

Dyrektorzy izb celnych, jak do tej pory, utrzymywali decyzję naczelników urzędów celnych. Jednak i od tej decyzji podatnik w 30-dniowym terminie od doręczenia może złożyć zaskarżenie wydanej przez dyrektora izby celnej decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Natomiast od wyroku WSA służy podatnikowi kasacja do NSA.

Miejmy jednak nadzieję, że w niedługim czasie przygotowywane rozstrzygnięcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będzie korzystne dla podatników i zgodne z rozstrzygnięciami wspólnotowymi. Tym samym pozwoli podatnikom odzyskać zapłaconą akcyzę. Zarówno urzędy celne, izby celne, jak i sądy administracyjne będą zobowiązane do uwzględnienia wyroku ETS w swoich decyzjach i wyrokach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Joanna Mierzwińska
ekspert w zakresie VAT, akcyzy i cła
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK