| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Jak opodatkowane są dochody uzyskane w Holandii

Opodatkowaniu holenderskim podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę w Holandii za pośrednictwem stałej placówki (zakładu).

Jak podkreśla Kamila Szydłowska, w przypadku przychodów otrzymywanych w związku z posiadaniem udziałów zagranicznych spółek zależnych zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli spełnione są dodatkowe dwa warunki: spółka zależna podlega opodatkowaniu CIT w państwie siedziby (stawka podatku nie jest istotna) oraz spółka holenderska nie traktuje udziałów w spółce zależnej jako inwestycji portfelowej. Co do zasady, ostatni warunek uważa się za spełniony, jeżeli spółka holenderska wykonuje czynności związane z podejmowaniem decyzji, zarządzaniem czy też finansowaniem spółek z grupy.

Opodatkowanie u źródła

Dywidendy wypłacane przez spółki holenderskie podlegają opodatkowaniu 25-proc. podatkiem u źródła. Na mocy konwencji podstawowa stawka podatku na dywidendy wypłacane do Polski została zredukowana do: 5 proc., gdy osobą uprawnioną jest spółka (inna niż osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10 proc., lub 15 proc. w pozostałych przypadkach.
Ponadto istnieje możliwość, że dywidenda wypłacana do polskiej spółki dominującej będzie całkowicie zwolniona z opodatkowania. Warunkiem zwolnienia jest posiadanie przez polską spółkę co najmniej 20 proc. udziałów (akcji) w spółce wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez okres 12 miesięcy. Prawo holenderskie przewiduje również uregulowania mające na celu zapobieżenie nadużywania tego zwolnienia.
Odsetki wypłacane polskiej spółce przez holenderskiego kontrahenta będą zwolnione z podatku u źródła na mocy przepisów lokalnych. Warto zaznaczyć, że w sytuacji odwrotnej, a więc gdy polski przedsiębiorca korzysta z finansowania zapewnionego przez podmiot holenderski, należy pobrać 5-proc. podatek u źródła. Również należności licencyjne wypłacane polskiemu przedsiębiorcy nie podlegają opodatkowaniu u źródła.

PRZYKŁAD
Sery SA działa w Holandii za pośrednictwem zakładu i osiągnęła w 2006 r. dochód podatkowy w wysokości 100 000 euro. Zobowiązanie Sery SA z tytułu lokalnego CIT za 2006 rok wyniesie 29 600 euro (29,6 proc. x 100 000). Zarówno przychody jak i koszty związane z działalnością holenderskiego zakładu spółki będą na bieżąco ujmowane w składanych w Polsce deklaracjach podatkowych. Jednak Sery SA będzie miała prawo do obniżenia polskiego podatku o kwotę podatku zapłaconego w Holandii. Odliczenie nie będzie mogło przekroczyć kwoty podatku, który jest obliczony według polskich reguł (przed dokonaniem odliczenia) w stosunku do dochodu opodatkowanego w Holandii. Zakładając, że dochód osiągnięty z działalności gospodarczej w Holandii wyliczony zgodnie z polskimi regułami wyniesie 100 000 euro, Sery SA będzie mogła odliczyć maksymalnie 19 000 (19 proc. x 100 000) euro.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK