| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Jak rozliczyć odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną i przyjętą do ewidencji środków trwałych część budynku

Zaciągnęliśmy kredyt inwestycyjny na budowę obiektu magazynowo-biurowego. Część magazynową już wybudowano i oddano do używania (uzyskano pozwolenie oraz wprowadzono do ewidencji środków trwałych). Czy odsetki od kredytu przypadające na wybudowaną część budynku powiększą wartość początkową tej części, czy też będą nim dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji?

PRZYKŁAD

Pan Andrzej Kowalski prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu napojami alkoholowymi. Rozpoczął więc budowę budynku magazynowo biurowego, gdzie powierzchnia magazynowa stanowi 60% ogólnej powierzchni budynku. Całkowicie koszty budowy budynku finansowane są z inwestycyjnego kredytu bankowego. Odsetki płacone od tego kredytu w trakcie budowy budynku pan Andrzej zaliczał do wartości początkowej budynku. W lutym 2008 r. pan Andrzej otrzymał pozwolenie na częściowe używanie budynku. Pozwolenie dotyczy możliwości użytkowania części magazynowej. W związku z tym pan Andrzej wpisał do ewidencji środków trwałych nowy środek trwały - budynek magazynowo-biurowy. Wycenił jednak i wpisał do ewidencji wartość odpowiadającą przyjętej do używania części magazynowej budynku (do wartości tej zaliczył naliczone do dnia przekazania odsetki przypadające na tę część). W marcu przypada termin zapłaty kolejnej raty kredytu wraz z odsetkami. Odsetki wynoszą 1200 zł. Pan Andrzej powinien zatem najpierw wyliczyć, jaka część odsetek przypada na oddaną do używania cześć magazynową. Podziału odsetek dokona w oparciu o udział powierzchni magazynowej w powierzchni ogólnej budynku. A zatem:

1200 zł x 60% = 720 zł

Kwota zapłaconych odsetek 720 zł będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu bezpośrednio zaliczony do kolumny 13 księgi.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pozostała część odsetek będzie zaliczona do wartości początkowej nieukończonej jeszcze części biurowej budynku.

• art. 22a ust. 1, art. 22g ust. 4, art. 23 ust. 1 pkt 8, art. 32-33 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »