| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Jak amortyzować ujawniony środek trwały

Jak amortyzować ujawniony środek trwały

Jestem indywidualnym przedsiębiorcą, tzw. małym podatnikiem. Od dwóch lat w działalności gospodarczej używam obrabiarki z rodzaju 41 KŚT. Urządzenie to nie jest ujęte w ewidencji środków trwałych. Jego cena nabycia wynosiła ponad 20 000 zł. Potwierdza to umowa kupna zawarta w 2011 r. Czy obecnie mogę wprowadzić to urządzenie do ewidencji środków trwałych i dokonać jego amortyzacji?

Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środka trwałego, to jego wartością początkową jest wartość rynkowa ustalona przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok ujawnienia środka oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 updof).


Kiedy można amortyzować budynek postawiony na cudzym gruncie


PRZYKŁAD

Podatnik nabył w 2011 r. obrabiarkę do metalu za kwotę 22 200 zł. Cenę nabycia potwierdza zawarta umowa kupna. Od momentu zakupu podatnik używał urządzenia w prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wprowadził go jednak do ewidencji środków trwałych. W listopadzie 2013 r. podatnik zdecydował się na ujawnienie tej obrabiarki w ewidencji środków trwałych. Za wartość początkową przyjął cenę nabycia (22 200 zł) wynikającą z umowy kupna. Jako tzw. mały podatnik dokonał w listopadzie 2013 r. jednorazowego odpisu na kwotę 22 200 zł i zaliczył go do kosztów uzyskania przychodów. Pozwolił mu na to limit jednorazowej amortyzacji, który w 2013 r. wynosi 205 000 zł.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 22d ust. 2, art. 22h ust. 1 pkt 4, art. 22g ust. 1 pkt 1, ust. 3 i 8, art. 22k ust. 7 i 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 1287

Krzysztof Rustecki

specjalista w zakresie podatków, autor licznych publikacji z tej dziedziny

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK