| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Inwentaryzacja niskocennych składników majątkowych

Inwentaryzacja niskocennych składników majątkowych

Czy obowiązek inwentaryzacji mienia w ewidencji pozabilansowej wynika z ustawy o rachunkowości, jeśli nie, to jakie przepisy to normują?

Nie ma obowiązku corocznej inwentaryzacji tzw. niskocennych środków trwałych. Jednak warto przeprowadzać inwentaryzację w celach kontrolnych. Moim zdaniem, ustawa o rachunkowości nie wskazuje w sposób bezpośredni, czy jest obowiązek objęcia spisem z natury tzw. niskocennych środków trwałych. Zasady rozliczania niskocennych składników majątkowych powinny być określone w dokumentacji zasad (polityce) rachunkowości i w instrukcji inwentaryzacyjnej. Jednostka sama decyduje, od jakiej wartości jednostkowej niskocenne składniki majątkowe będą traktowane jako środki trwałe. Za tego typu środki trwałe w praktyce uznawane są składniki o wartości początkowej niższej lub równej 3500 zł.
Nadrzędnym celem inwentaryzacji jest zweryfikowanie oraz ustalenie rzeczywistego stanu aktywów oraz pasywów. Należy jednak pamiętać, że niskocenne środki trwałe nie są wykazywane w aktywach bilansu, ponieważ bezpośrednio odnoszone są w koszty. Dlatego nie ma potrzeby przeprowadzania spisu z natury w tym zakresie. Jednak z punktu widzenia systemu kontroli wewnętrznej powinno się okresowo przeprowadzać taki spis z natury w celu zapewnienia prawidłowej ochrony składników majątkowych.
 
Można nie przeprowadzać inwentaryzacji niskocennych składników majątkowych w używaniu, ujętych w ewidencji pozabilansowej. Najwłaściwsze jest jednak, aby niskocenne składniki majątkowe podlegały spisom z natury, zgodnie z wewnętrzną instrukcją inwentaryzacyjną danej jednostki. Wtedy na mocy zarządzenia kierownika jednostki powoływane są komisje spisowe dla ustalenia na określony dzień stanu faktycznego i porównania spisów z natury ze stanem ewidencyjnym w księgowości. Z uwagi na dużą ich ilość i potrzebę kontroli ich stanu wskazane jest dokonywanie inwentaryzacji tych składników w okresach np. co 2-3 lub 4 lata.
 
Niezmiernie ważną sprawą dla jednostek posiadających niskocenne składniki majątkowe jest:
• prawidłowe prowadzenie ewidencji księgowej według miejsc, w których znajdują się niskocenne składniki majątkowe,
• opracowanie instrukcji kontroli wewnętrznej,
• okresowe uzgadnianie z ewidencją księgową stanu niskocennych składników majątkowych w używaniu i w magazynie,
• dokonywanie doraźnych kontroli stanu niskocennych składników majątkowych w używaniu i w magazynie.
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK