| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Co zmieniło się w VAT od 1 lipca - podsumowanie

Co zmieniło się w VAT od 1 lipca - podsumowanie

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011, którego przepisy należy stosować w Polsce bezpośrednio. Od 1 lipca obowiązuje również nowelizacja ustawy o VAT i rozporządzeń wykonawczych. Sprawdź co zmieniło się w VAT od 1 lipca.

1 lipca weszło w życie nowe rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011. Rozporządzenie jest stosowane bezpośrednio we wszystkich państwach EU, w tym w Polsce. 

 

Nowe rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011 (dalej: rozporządzenie) zastąpi dotychczasowy akt tej rangi o numerze 1777/2005, pochodzący jeszcze z 2005 r. Wychodząc naprzeciw wątpliwościom związanym ze stosowaniem dyrektywy 2006/112, rozporządzenie reguluje wiele niezwykle istotnych zagadnień, jak np. określanie statusu podatnika, ustalanie miejsca świadczenia usług i dostaw towarów, definicje siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności.

 

Na uwagę zasługuje fakt, że rozporządzenie nie wymaga szczególnego trybu wdrożenia do krajowych przepisów. Będzie ono stosowane bezpośrednio we wszystkich państwach EU, w tym w Polsce.

 

Od 1 lipca 2011 roku ważne zmiany w VAT>>>

 

Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje również nowelizacja ustawy o VAT. Wprowadzone nią nowe przepisy dotyczą zasad ustalania miejsca świadczenia usług transportu towarów, dopuszczenia odliczania VAT z faktur wystawianych przez niezarejestrowanego podatnika, doprecyzowania zasad rozliczania VAT przez nabywców odpadów, wprowadzenia procedury rozliczeń usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób. Zmiany wprowadza ustawa z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 134, poz. 780).

 

USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług>>>>(ujednolicona wersja ustawy)

 

Podatnicy mieli bardzo mało czasu, żeby zapoznać się z nowymi przepisami. Ustawę nowelizującą opublikowano 29 czerwca 2011 r. Aby przybliżyć podatnikom nowe regulacje, MF przygotowało broszurę przedstawiającą najważniejsze zmiany w VAT, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2001 roku.

 

Broszura MF "Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r.">>>

 

Minister Finansów przygotował również pakiet zmian w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy o VAT. Zmiany mają na celu m.in. dostosowanie zapisów rozporządzeń do pojęć: siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, stałego miejsca zamieszkania oraz zwykłego miejsca pobytu w znaczeniu nadanym przez obowiązujące od 1 lipca 2011 r. unijne rozporządzenie wykonawcze Nr 282/2011.

 

Od 1 lipca 2011 r. obowiązują rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 2011 r.:

 

•    w sprawie przypadków, w których nie ma konieczności ustanawiania przedstawiciela podatkowego (Dz.U. Nr 136, poz. 796),

 

•    w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 136, poz. 797),

 

•    zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 136, poz. 798),

 

•    zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz.U. Nr 136, poz. 799),

 

•    zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 136, poz. 800),

 

•    w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 136, poz. 801).

 


 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Domagała

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »