| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r.

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady rozliczeń kasowych. Wybór metody kasowej wiąże się nie tylko z przywilejami. Należy pamiętać, że ma on również konsekwencje dla naszych kontrahentów. Przeanalizujmy krok po kroku, jak wybrać metodę kasową i jak rozliczać się według nowych zasad.


Krok 2. Składamy zawiadomienie o wyborze metody kasowej


Posiadanie statusu małego podatnika nie jest wystarczającym warunkiem, aby rozliczać się kasowo. Drugim ważnym warunkiem jest złożenie pisemnego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik będzie stosował tę metodę (art. 21 ust. 1 ustawy o VAT). Jak z tego wynika, po pierwsze, musi być złożone pisemne zawiadomienie. Nie trzeba składać odrębnego oświadczenia. Wystarczy złożenie aktualizacji VAT-R, choć złożenie takiego zawiadomienia nie jest błędem. Należy jednak pamiętać, że złożenie odrębnego oświadczenia nie zwalnia ze złożenia aktualizacji VAT-R.

PRZYKŁAD

Jan Kowalski świadczy usługi budowlane. Od II kwartału zamierza wybrać kasowe rozliczenie jako mały podatnik. Składa w tym celu aktualizację VAT-R. Wzór wypełnionego formularza VAT-R znajduje się na stronie 13.

Jak przejść na metodę kasową przy rozliczaniu VAT

W 2013 r. łatwiej wysyłać faktury drogą elektroniczną

Po drugie, takie zawiadomienie musi być złożone we wskazanym terminie, tj. do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosowana metoda kasowa. Należy pamiętać, że chodzi tutaj o kwartał kalendarzowy, a nie o trzy wybrane miesiące. Dlatego zawiadomienie w 2013 r. musi być złożone w następujących terminach:

Od kiedy rozliczenie kasowe

Do kiedy należy złożyć zawiadomienie

II kwartał 2013 r.

31 marca br.

III kwartał 2013 r.

30 czerwca br.

IV kwartał 2013 r.

30 września br.


Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: Metoda kasowa rozliczeń w 2013 r. - praktyczna instrukcja >>

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK