| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Prezenty dla przedstawicieli handlowych kontrahenta - rozliczenie PIT i CIT

Prezenty dla przedstawicieli handlowych kontrahenta - rozliczenie PIT i CIT

W celach promocyjnych lub zwiększenia sprzedaży podatnicy niekiedy przekazują swoim kontrahentom prezenty w postaci swoich produktów, bonów podarunkowych lub innych gratyfikacji. Niekiedy prezenty nie są przekazywane bezpośrednio kontrahentom, ale pracownikom kontrahenta, którzy bezpośrednio odpowiadają za sprzedaż. Działanie takie ma swój wymiar podatkowy - nie tylko z punktu widzenia przekazującego, ale także kontrahenta i jego pracownika.

Wprowadzenie przez ustawodawcę przytoczonego przepisu bez określenia definicji reprezentacji powoduje, że w związku z przekazywaniem przez Spółkę gadżetów reklamowych kontrahentom mogą pojawić się pewne wątpliwości, związane z możliwością zaliczenia wydatków na ten cel do kosztów uzyskania przychodów.

 W takiej jednak sytuacji wydatki poniesione przez podmiot przekazujący gratyfikacje pracownikom kontrahenta miały na celu zmotywowanie ich do zwiększenia sprzedaży oferowanych prze niego towarów, a tym samym miały przyczynić się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Wydatki na reklamę, które mogą być co do zasady zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, rozumiane są jako rozpowszechnianie informacji o towarach i ich zaletach, to zgodnie z definicją słownikową „chwalenie czegoś, zalecanie czegoś”. Poniesione przez spółkę wydatki nie mogą więc być uznane za reprezentację, co wyłączałoby je z kosztów uzyskania przychodów.

Joanna Litwińska, ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK