| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Faktury za usługi ciągłe - termin wystawienia

Firma świadczy usługi analizy rynku. Usługi są świadczone w sposób ciągły i są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Czy możemy wystawiać faktury za dany miesiąc na początku następnego miesiąca? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?


Kiedy należy wystawić faktury dokumentujące usługi ciągłe w 2013 i 2014 roku


Jeśli świadczone przez Państwa usługi faktycznie mają charakter usług ciągłych, faktury dokumentujące ich świadczenie mogą Państwo wystawiać na początku miesiąca następującego po ich wykonaniu. Obowiązek podatkowy w takich przypadkach powstaje w dniu wystawienia faktury, nie później jednak niż siódmego dnia miesiąca, następującego po wykonaniu usług. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zasady powstawania obowiązku podatkowego regulują do końca 2013 r. przepisy art. 19-21 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi, a jeśli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą - obowiązek powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy o VAT).

Jednocześnie należy wyjaśnić, że faktury wystawia się, co do zasady, nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia o fakturach). Jednak w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 9 ust. 2 rozporządzenia o fakturach).

Przyjmuje się przy tym, że w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym wszystkie wykonane w danym miesiącu usługi stają się wykonane w ostatnim dniu tego miesiąca. Również wszystkie towary wydane w ramach sprzedaży o charakterze ciągłym stają się wydane w ostatnim dniu miesiąca. Wówczas wystawienie faktury w terminie określonym w § 9 ust. 2 rozporządzenia o fakturach, tj. nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży, może przesunąć moment powstania obowiązku podatkowego na kolejny miesiąc w stosunku do wszystkich wykonanych w danym miesiącu usług.


UWAGA!

W przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym, jeżeli podatnik określa w fakturze wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.


Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2013 r. (sygn. IPPP1/443-305/13-2/AW), w której czytamy, że:

(...) ponieważ wykonanie przez Wnioskodawcę usług zarządzania powinno być potwierdzone fakturą VAT, zatem na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy u Zainteresowanego z tytułu świadczenia usług zarządzania powstanie z chwilą wystawienia faktury VAT, nie później jednak niż siódmego dnia, licząc od dnia zakończenia miesiąca rozliczeniowego, w którym dokonano sprzedaży o charakterze ciągłym.

Treść Państwa pytania niestety nie pozwala na jednoznaczne ustalenie, czy świadczone przez Państwa usługi analizy rynku rzeczywiście stanowią sprzedaż o charakterze ciągłym. Jest to jednak dość prawdopodobne. Cechą charakterystyczną usług ciągłych jest to, że możliwe jest określenie momentu rozpoczęcia ich świadczenia, natomiast moment ich zakończenia nie jest z góry oznaczony.


Zabezpieczenie na poczet gwarancji - rozliczenie VAT

Czy wierzytelność nieściągalna może być kosztem


Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 września 2010 r. (sygn. akt I FSK 1473/09) wyjaśnił, że:

(...) w ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniowano pojęcia „usługi ciągłej”. Niewątpliwie na usługę o charakterze ciągłym składać się będą czynności cząstkowe, niekoniecznie takie same, wykonywane periodycznie. Moment rozpoczęcia jej wykonywania będzie uchwytny, natomiast moment jej zakończenia nie będzie z góry oznaczony. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że wspomniana cecha charakterystyczna usług ciągłych, tj. brak możliwości jednoznacznego momentu ich wykonania (zakończenia) - skutkuje tym, że moment powstania obowiązku podatkowego jest trudny do uchwycenia (np. dostawa energii, najem).

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PRACUJ W UNII

wszystko o pracy w Unii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »