| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Początek 2014 roku przyniesie przedsiębiorcom szereg zmian w VAT, które są o tyle istotne, że dotyczą podstaw – czyli terminów. Od przyszłego roku data wystawienia faktury dla rozliczenia VAT zwykle nie będzie miała znaczenia. Warto wiedzieć jak ten aspekt przedstawia się dziś, a jak będzie wyglądał za kilka tygodni. Szczególnie, że wprowadzony zostanie szereg wyjątków od nowych zasad.

Otóż od nowego roku, nabywca będzie mógł odliczyć VAT z faktury w miesiącu (kwartale), w którym u sprzedawcy wystąpił obowiązek podatkowy lub w dwóch kolejnych miesiącach (kwartałach). Co za tym idzie, nabywca musi mieć świadomość, kiedy ten obowiązek u sprzedawcy występuje. Jak zostało opisane powyżej, według ogólnej zasady w 2014 r. będzie to termin sprzedaży lub płatności, o ile zapłata ma miejsce zanim nastąpi sprzedaż.

Pod tym względem nabywca musi uważać, by VAT-u nie rozliczyć za wcześnie. Jak zostało opisane w poprzednim artykule o zmianach w 2014 r., fakturę będzie można wystawić nawet 30 dni przed transakcją.


Inne zasady rozliczania VAT dla wybranych branż


Rozliczenie VAT w momencie wydania towaru lub wykonania usługi nie będzie jednak dotyczyło wszystkich rodzajów usług. Nowelizacja wprowadza bowiem pewne wyjątki od tej reguły. Zgodnie z nimi terminem, w którym pojawia się konieczność rozliczenia VAT dla niektórych branż będzie data wystawienia faktury (choć aktualnie nie jest). Chodzi tu m.in. o:

- świadczenie usług budowlanych lub budowlano-montażowych,

Przedsiębiorca będzie miał 30 dni na wystawienie faktury od momentu wykonania usługi. Może to zrobić również 30 dni przed sprzedażą przed sprzedażą usługi budowlanej.

- dostawę książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów,

Fakturę należy wystawić nie później niż 60 dni od wydania towaru lub 120 dni jeżeli umowa przewiduje rozliczanie zwrotów. Fakturę można również wystawić 30 dni przed dostawą.

- drukowanie książek (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów (za wyjątkiem tych, które stanowią import usług),

W tym przypadku termin wystawienia faktury to 90 dni od momentu wydrukowania materiałów. Przepisy przewidują możliwość jej wystawienia 30 dni przed wydrukowaniem.

- dostawę energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,  

- świadczeniu usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,

- najem, dzierżawę, leasing lub usługi o podobnym charakterze,

- usługi ochrony osób, dozoru i przechowywania mienia,

- stałą obsługę prawną i biurową (z wyjątkiem importu usług).

W pięciu powyższych podpunktach kwestia wystawienia faktury przedstawia się identycznie - dokument będzie można wystawić nie później niż z upływem terminu płatności.

Jeśli przedsiębiorca nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstanie w chwili upływu terminu na wystawienie dokumentu. W przypadku, gdy taki termin nie zostanie określony - w momencie upływu okresu płatności.


Pobierz obszerny poradnik o zmianach w VAT: VADEMECUM dla przedsiębiorców. Najważniejsze zmiany w VAT 2014

Poradnik dla Państwa przygotowała kancelaria ACCREO we współpracy z portalem INFOR.pl

 


Zmiany w VAT od 1 października 2013 - wyjaśnienia MF

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK