| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Różnice kursowe w ujęciu podatkowym i bilansowym

Różnice kursowe w ujęciu podatkowym i bilansowym

Ustawa o rachunkowości wymaga, aby księgi rachunkowe były prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. Natomiast, zgodnie z uregulowaniami obowiązującymi w obrocie gospodarczym, przedsiębiorcy mogą dokonywać rozliczeń w walutach obcych, a także otwierać rachunki w walutach wymienialnych. Jak rozliczyć podatkowo i bilansowo różnice kursowe?

 

Porada pochodzi z serwisu:

 

 

 

 


Transakcje dokonywane w walutach obcych


Ponieważ wszelkie wyrażone w walutach obcych aktywa, pasywa, przychody oraz koszty muszą być ujmowane w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniach finansowych w polskich złotych (PLN), powstaje konieczność przeliczenia wartości pozycji wyrażonych w walucie obcej na PLN po właściwym kursie wskazanym w regulacjach ustawowych.

Zmienność kursów walut w obrocie gospodarczym wywołuje konieczność stosowania do przeliczeń różnych kursów dla tej samej waluty. W konsekwencji przeliczenie tej samej ilości waluty obcej po różnych kursach (w zależności od kursu obowiązującego na dzień przeliczenia) daje różne wartości w PLN, a biorące się stąd różnice określa się mianem różnic kursowych.


INFORFK: "Czy w związku z przewalutowaniem pożyczki należy rozpoznać podatkowe różnice kursowe" >>


Zasady przeliczania transakcji w walutach obcych na walutę polską są określone w przepisach prawa bilansowego, przepisach podatkowych oraz Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR), a właściwe przeliczanie waluty jest jednym z czynników determinujących poprawność sporządzanych sprawozdań finansowych oraz rozliczeń podatkowych.

Obowiązujące przepisy pozwalają jednostkom prowadzącym księgi rachunkowe na wybór metody bilansowej lub podatkowej rozliczania różnic kursowych.


UWAGA

Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych nie mają możliwości wyboru metody ustalania różnic kursowych. Są zobowiązani do ustalania tych różnic wyłącznie z zastosowaniem metody podatkowej. Do tej grupy zaliczają się podatnicy rozliczający podatek dochodowy na zasadach ogólnych (prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów) bądź rozliczający się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


Jak wykazywać na dzień bilansowy lokaty bankowe


Różnice kursowe w ujęciu podatkowym


W celu poprawnego rozliczenia podatkowego i prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania przedsiębiorstwa realizujące transakcje w walutach obcych są zobowiązane do ustalania różnic kursowych zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi.

Artykuł 9b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) oraz art. 14b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) stanowią, że podatnicy mogą ustalać różnice kursowe na podstawie:

• art. 15a updop lub art. 24c updof - metoda podatkowa ustalania różnic kursowych, lub

• przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie nie krótszym niż trzy lata sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania - metoda rachunkowa (bilansowa).

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK