| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu WDT. Na podstawie nowych przepisów podatnik uzyskał prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w następnym okresie rozliczeniowym, gdy nie zgromadzi w terminie dokumentacji potwierdzającej dostawę.

• jeżeli dokonał WDT w trzecim miesiącu kwartału:

a) wykazuje WDT w ewidencji i deklaracji za trzeci miesiąc kwartału, jeżeli zgromadzi dokumentację przed upływem terminu złożenia deklaracji za trzeci miesiąc kwartału lub nie wykazuje WDT w ewidencji i deklaracji za trzeci miesiąc kwartału, gdy nie zgromadzi dokumentacji w tym terminie;

b) wykazuje dostawę ze stawką krajową, jeżeli nie zgromadzi dokumentacji do upływu terminu złożenia deklaracji za następny okres rozliczeniowy.

Przykład

Podatnik sprzedał towary kontrahentowi z Niemiec. Dostawy towarów dokonał w marcu 2009 r. Do 25 kwietnia 2009 r. nie zebrał dokumentacji potwierdzającej WDT. Dlatego nie wykazuje WDT w deklaracji za marzec. Podatnik nie zebrał dokumentacji potwierdzającej WDT przed upływem terminu złożenia deklaracji za kwiecień, czyli do 25 maja 2009 r. Dlatego też jest zobowiązany do wykazania tej dostawy jako krajowej w deklaracji kwietniowej. Gdyby podatnik zebrał dokumentację przed 25 maja 2009 r., nie wykazywałby dostawy jako krajowej w deklaracji za kwiecień, ale musiałby dokonać korekty deklaracji złożonej za marzec oraz korekty informacji podsumowującej za I kwartał 2009 r. W deklaracji marcowej oraz informacji podsumowującej powinien wykazać WDT.

Taki sposób postępowania wynika z nowego brzmienia art. 42 ust. 12 ustawy o VAT.

Rozliczanie WDT przez podatników rozliczających się kwartalnie

W wyniku nowelizacji od 1 stycznia 2009 r. wszyscy podatnicy mają możliwość składania deklaracji kwartalnych (art. 99 ust. 3). Po raz pierwszy wyboru kwartalnych okresów rozliczeniowych podatnicy mogą dokonać w I kwartale 2009 r. Pisemne zawiadomienie w tej sprawie powinni złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału. Zatem podatnik, który chce wybrać rozliczenia kwartalne od I kwartału 2009 r., powinien złożyć stosowne zawiadomienie najpóźniej do 25 lutego 2009 r.

Sposób rozliczenia WDT przez podatników rozliczających się kwartalnie określa art. 42 ust. 12 pkt 1 ustawy o VAT. Jeżeli podatnik rozliczający się kwartalnie dokonał WDT:

a) wykazuje WDT w ewidencji i deklaracji za dany kwartał, jeżeli zgromadzi dokumentację przed upływem terminu złożenia deklaracji za ten kwartał lub nie wykazuje WDT w ewidencji i deklaracji za dany kwartał, gdy nie zgromadzi dokumentacji w tym terminie;

Przykład

Podatnik rozliczający się kwartalnie sprzedał towary kontrahentowi z Niemiec. Dostawy towarów dokonał w I kwartale 2009 r. Do 25 kwietnia 2009 r. nie zebrał dokumentacji potwierdzającej WDT. Podatnik nie wykazuje WDT w deklaracji za I kwartał 2009 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK