| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Biura rachunkowe będą donosić na swoich klientów

Biura rachunkowe będą donosić na swoich klientów

Nowe przepisy zobowiążą biura rachunkowe do informowania o podejrzanych operacjach. Usługowo prowadzący księgi będą musieli m.in. analizować przeprowadzane transakcje. Zwiększone obowiązki biur rachunkowych wywołają wzrost cen usług księgowych.

Z kolei zdaniem Adama Kęsika, prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (KRBR), rozszerzenie kręgu podmiotów obowiązanych do przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł przychodów jest działaniem z założenia słusznym.

- Dla biur rachunkowych będzie to dodatkowy obowiązek i zwiększona odpowiedzialność za świadczone usługi. Zapewne wpłynie to na zwiększenie kosztów działalności, a więc i ceny świadczonych usług - podkreśla nasz rozmówca. Ekspert dodaje, że działania z teoretycznego punktu widzenia słuszne nie zawsze jednak przynoszą praktyczny efekt. Według prezesa KRBR, praktyka jest taka, że działania Rządu i Parlamentu nie sprzyjają skutecznemu przeciwdziałaniu tym nielegalnym zjawiskom. Dla przykładu zwraca uwagę na ostatnią zmianę ustawy o rachunkowości podwyższającą próg do obowiązkowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

- Uproszczenie w prowadzeniu ewidencji gospodarczej zdecydowanie utrudnia skuteczne działanie projektowanych przepisów. Powszechnie znana jest zależność - im bardziej prymitywny system ewidencji zdarzeń gospodarczych, tym łatwiej ominąć przepisy prawa - podkreśla Adam Kęsik.

Natomiast Robert Kaczorowski, główny księgowy z Imtech Polska, zwraca uwagę, że zobowiązanie biur rachunkowych do informowania GIIF o podejrzanych transakcjach zwiększy ich odpowiedzialność. Zgodnie bowiem z projektem nowych przepisów za niedopełnienie obowiązków wymienionych w ustawie spółka poniesie sankcje określone w rozdziale 8 ustawy.

Przykładowo biuro rachunkowe będzie obowiązane rejestrować transakcje lub przechowywać rejestry i zbierać dokumenty dotyczące tych transakcji.

- Nie może natomiast o zgromadzonych danych informować swojego klienta czy innej nieuprawnionej osoby, gdyż grozi za to kara pozbawienia wolności do lat trzech - podkreśla nasz rozmówca. Natomiast jeśli biuro rachunkowe nie wypełnia obowiązków, dodatkowo wyrządzając znaczną szkodę, grozi za to kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nowe obowiązki biur rachunkowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jakie kary będą nakładane

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK