| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Będzie mniej oszustw podatkowych w obrocie złomem

Będzie mniej oszustw podatkowych w obrocie złomem

Ograniczaniu przypadków wyłudzania podatku VAT przy handlu złomem służą ostatnie zmiany przepisów oraz współpraca administracyjna w zakresie VAT z państwami członkowskimi UE – zapewnia Ministerstwo Finansów.

Obrót złomem jest wrażliwym obszarem działalności gospodarczej, który często jest wykorzystywany do prowadzenia działalności przestępczej. W ostatnich latach notuje się wzrost przypadków związanych z wyłudzeniami podatku VAT przy handlu złomem. Nieuczciwe firmy przyciąga m.in. dostępność złomu, jego wysoka wartość oraz nieszczelność systemu podatkowego. Ofiarą pada Skarb Państwa lub rzetelni przedsiębiorcy.

Nieprawidłowości w obrocie złomem są przedmiotem działań kontrolnych podejmowanych przez organy kontroli skarbowej. Ministerstwo Finansów ujawniło, że w 2010 r. zostało wszczętych w skali kraju 430 postępowań kontrolnych wobec podmiotów zajmującej się handlem złomem.

W dniu 1 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332), w której zostały zawarte m.in. regulacje dotyczące zmiany w systemie naliczania i odliczania podatku VAT w obrocie surowcami wtórnymi - złomem. Zmiany polegają na przesunięciu w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami podatku VAT obowiązku podatkowego rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu dostawy złomu ze sprzedawcy na nabywcę.

Zobacz artykuł: Rozliczenie zakupu złomu od 1 kwietnia 2011 r.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 20972), wprowadzone zmiany są wynikiem postulatów organów kontrolnych, jak również przedstawicieli podmiotów gospodarczych wskazujących na występowanie patologii w obszarze rozliczeń podatku VAT w obrocie złomem skutkujących uszczupleniami w dochodach budżetu państwa, jak również zakłócających konkurencję gospodarczą.

Zdaniem resortu nowe regulacje przyczynią się do znacznego ograniczenia działalności niezgodnej z prawem lub mającej na celu nadużywanie prawa do odliczenia podatku naliczonego z „pustych faktur” lub faktur z zawyżoną wartością z wykorzystaniem tzw. słupów.

Ważnym elementem w walce z tego rodzaju przestępczością jest współpraca administracyjna w dziedzinie podatku VAT z państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jak wskazuje MF odbywa się ona na podstawie bezpośrednio stosowanych we wszystkich tych państwach aktów prawa wewnątrzwspólnotowego, jakimi są:

- rozporządzenie Rady (WE) nr 1798/2003 z dnia 7 października 2003 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 218/92,

- rozporządzenie Komisji (WE) nr 1925/2004 z dnia 29 października 2004 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonywania niektórych przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 1798/2003 w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej.

Ponadto, polskie urzędy skarbowe zobligowane są do bieżącego monitorowania oraz analizy danych i informacji gromadzonych oraz wymienianych za pośrednictwem elektronicznego systemu VIES (ang. VAT Information Exchange System), tj. systemu wymiany informacji o podatku VAT z wszystkimi państwami członkowskimi UE.

Z danych przytaczanych przez resort finansów wynika, że łączna liczba wniosków oraz informacji spontanicznych skierowanych do zagranicznych administracji podatkowych oraz otrzymanych z innych państw członkowskich UE w 2010 r. wyniosła 4646.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK