| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Eksport towarów a VAT - brak dokumentów wywozowych

Towar wyjechał w maju poza Unię. Nie otrzymaliśmy potwierdzenia zgłoszenia do procedury celnej ani odprawy do chwili złożenia deklaracji za maj. Dlatego w ogóle nie wykazaliśmy sprzedaży w deklaracji za maj. W czerwcu również potwierdzenia nie było, więc wykazaliśmy sprzedaż ze stawką krajową. Po złożeniu deklaracji otrzymaliśmy informację, że potwierdzenia nie będzie, ponieważ odbiorca nie dopełnił wymaganych formalności. Czy w takiej sytuacji deklaracje sporządziliśmy prawidłowo?

• nieotrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium UE przed upływem złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy od dostawy,

• posiadania dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu, o czym stanowi przepis art. 41 ust. 8 ustawy o VAT.

Zmiana stawek amortyzacyjnych wg ustawy o CIT

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Podróże służbowe 2013 / 2014

Z przedstawionej w pytaniu sytuacji wynika, że firma nie posiadała dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu. Nie został zatem spełniony warunek umożliwiający przesunięcie rozliczenia do następnego okresu rozliczeniowego. W konsekwencji należało dokonać korekty rozliczenia za maj i wykazać w niej sprzedaż opodatkowaną krajową stawką VAT, o ile w tym miesiącu powstał obowiązek podatkowego od przedmiotowej dostawy.

Trzeba zauważyć, że odnośnie do momentu powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów transakcja ta jest zrównana z typową dostawą towarów. Zastosowanie mają do niej zasady ogólne dotyczące momentu powstania tego obowiązku. Powstaje on zasadniczo z chwilą wydania towaru. Jeżeli jednak podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób. Z kolei gdy dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru.

W konsekwencji, jeżeli firma wystawiła fakturę dokumentującą sprzedaż w ustawowym terminie z datą majową, powinna obrót z tej sprzedaży, opodatkowany stawką krajową, wykazać w rozliczeniu za maj, a nie za czerwiec, ze względu na brak dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu.


Przesunięcie rozliczenia obrotu z tytułu eksportu towarów do następnego okresu rozliczeniowego ze stawką 0% VAT lub opodatkowaną stawkami krajowymi jest możliwe pod warunkiem posiadania dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu.


VAT 2014


Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy dla eksportu będzie powstawał na zasadach ogólnych, tj. z chwilą dokonania dostawy. Natomiast gdy przed dokonaniem dostawy dostawca otrzyma zaliczkę, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania, niezależnie od tego, kiedy towar zostanie wywieziony poza UE. Zasady stosowania stawki 0% przy eksporcie towarów nie ulegną zmianie. Natomiast zostaną uregulowane zasady stosowania stawki 0% do zaliczek eksportowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK