| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktury zbiorcze od 1 stycznia 2014 r. będzie można wystawiać do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi, natomiast ewidencji w księgach faktur zbiorczych będzie można dokonywać raz w miesiącu, np. z datą ostatniego dnia miesiąca.

Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach prowadzonej działalności zajmuje się zarówno obrotem towarami, jak i świadczeniem usług. Jako towar jest sprzedawane oprogramowanie nagrane na nośnik CD wraz z dokumentacją użytkową, którego autorem jest spółka. Usługi dotyczą wdrożenia tego oprogramowania, szkoleń odpłatnych, wsparcia technicznego posprzedażowego. W związku z nowelizacją ustawy o VAT, spółka po 1 stycznia 2014 r., stosownie do treści art. 106i i art. 19a ustawy o VAT, zamierza rozpoznawać przychód na podstawie faktur, które mogą obejmować kilka zdarzeń, co do których obowiązek podatkowy będzie powstawał w różnych momentach.

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Warszawski organ podatkowy zgodził się ze spółką, że przychód podatkowy z tytułu obrotu towarami i świadczenia usług należy rozpoznać na podstawie wystawionej faktury przyjmując, jako moment uzyskania przychodu ostatni dzień miesiąca, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługi, o ile nie będzie to później niż w momencie wystawienia faktury lub uregulowania należności zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z interpretacją nie będzie więc trzeba wykazywać w księgach rachunkowych oraz w rejestrze VAT każdej dostawy pod inną datą. Będzie to można zrobić raz, np. z datą ostatniego dnia miesiąca.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK