| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktury zbiorcze w 2014 r.

Faktury zbiorcze od 1 stycznia 2014 r. będzie można wystawiać do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy lub wykonaniu usługi, natomiast ewidencji w księgach faktur zbiorczych będzie można dokonywać raz w miesiącu, np. z datą ostatniego dnia miesiąca.

Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach prowadzonej działalności zajmuje się zarówno obrotem towarami, jak i świadczeniem usług. Jako towar jest sprzedawane oprogramowanie nagrane na nośnik CD wraz z dokumentacją użytkową, którego autorem jest spółka. Usługi dotyczą wdrożenia tego oprogramowania, szkoleń odpłatnych, wsparcia technicznego posprzedażowego. W związku z nowelizacją ustawy o VAT, spółka po 1 stycznia 2014 r., stosownie do treści art. 106i i art. 19a ustawy o VAT, zamierza rozpoznawać przychód na podstawie faktur, które mogą obejmować kilka zdarzeń, co do których obowiązek podatkowy będzie powstawał w różnych momentach.

Terminy rozliczania VAT w 2014 r. - jak się zmienią?

Warszawski organ podatkowy zgodził się ze spółką, że przychód podatkowy z tytułu obrotu towarami i świadczenia usług należy rozpoznać na podstawie wystawionej faktury przyjmując, jako moment uzyskania przychodu ostatni dzień miesiąca, w którym dokonano dostawy lub wykonano usługi, o ile nie będzie to później niż w momencie wystawienia faktury lub uregulowania należności zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z interpretacją nie będzie więc trzeba wykazywać w księgach rachunkowych oraz w rejestrze VAT każdej dostawy pod inną datą. Będzie to można zrobić raz, np. z datą ostatniego dnia miesiąca.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK