| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Deklaracje i zgłoszenia w formie elektronicznej - przepisy wykonawcze do ordynacji podatkowej

Deklaracje i zgłoszenia w formie elektronicznej - przepisy wykonawcze do ordynacji podatkowej

Zmiany do ustawy - Ordynacja podatkowa weszły w życie 16 sierpnia br. W myśl znowelizowanych przepisów zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe mogą załatwiać wiele spraw nie tylko pisemnie czy ustnie do protokołu, ale także - jeśli z żądaniem takim wystąpi podatnik - drogą elektroniczną.


Tryb składania oraz struktura logiczna zgłoszenia upoważnienia podatnika lub osoby upoważnionej przez niego do składania deklaracji w formie elektronicznej i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 11 września br. (poz. 1196) będącym wykonaniem upoważnienia zawartego w art. 3c § 4 pkt 2 ordynacji podatkowej.

W rozporządzeniu postanowiono, że do określenia struktury logicznej zgłoszenia stosuje się format danych XML. Format ten został określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia, struktura logiczna urzędowego poświadczenia odbioru zgłoszenia – w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Z kolei sposób opatrywania zgłoszenia bezpiecznym podpisem elektronicznym określa załącznik nr 3.

* * *

Oba rozporządzenia dotyczą podatników i płatników, którzy wybiorą elektroniczną formę kontaktów z organami podatkowymi. Oba weszły w życie z dniem ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, tj. 20 września br., przy czym rozporządzenie opublikowane pod poz. 1197 zostało już zmienione (Dz.U. Nr 179, poz. 1323), a zmiany te weszły w życie 3 października br.

Podstawa prawna:
• ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.),
• rozporządzenie Ministra Finansów z 11 września 2006 r. w sprawie trybu składania oraz struktury logicznej zgłoszenia upoważnienia podatnika lub osoby upoważnionej przez podatnika do składania deklaracji w formie elektronicznej i podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym (Dz.U. Nr 168, poz. 1196),
• rozporządzenie Ministra Finansów z 11 września 2006 r. w sprawie struktury logicznej deklaracji i podań, sposobu ich przesyłania oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz.U. Nr 168, poz. 1197 z późn.zm.).

Piotr Kreczko

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK