| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Kiedy można ubiegać się o przyspieszony zwrot VAT

Kiedy można ubiegać się o przyspieszony zwrot VAT

Podatnicy VAT mogą na umotywowany wniosek ubiegać się o przyspieszony zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 lub 60 dni.

Przy czym należy mieć na uwadze, że dla skuteczności tej formy zapłaty muszą być spełnione warunki określone w przepisach prawa cywilnego.
Taki sposób rozliczania wzajemnych należności przedsiębiorców nie stanowi naruszenia dyspozycji zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zastrzega jedynie, że bezpośrednie przepływy pieniężne powinny odbywać się w formie bezgotówkowej. Inne sposoby wykonania zobowiązań skutkujące zapłatą nie zostały wyłączone.
Potrącenie wzajemnej wierzytelności podatnika z wierzytelnością, na którą została wystawiona faktura będąca podstawą ustalenia kwoty podatku naliczonego, powoduje, że uregulowanie tej należności jest zapłatą całkowitą (całej kwoty wynikającej z faktury) i bezpośrednią (wystawcy faktury) i odpowiada wymogom określonym w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka może, po spełnieniu pozostałych warunków, wystąpić z wnioskiem o dokonanie zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia”.

Potwierdzenie zapłaty

W piśmie z 19 grudnia 2005 r., nr ŁUS-III-2-443/237/05/MJS, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łodzi wypowiadał się na temat, kiedy podatnik musi posiadać potwierdzenie zapłaty VAT z faktur zakupowych. W piśmie tym stwierdził, że: „(...) Aby uzyskać przyspieszony zwrot, powinna być zapłacona cała kwota podatku naliczonego wykazanego w deklaracji. Nie wystarczy zapłata do wysokości kwoty wykazanej do zwrotu. W przepisie ustawodawca wyraźnie mówi o kwocie podatku naliczonego wykazanej w deklaracji, a nie o kwocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Podatnik w momencie składania wniosku powinien również dysponować dowodami zapłaty kwot wynikających z faktur. W praktyce organy podatkowe nakazują załączać do wniosku potwierdzenia dokonanych zapłat, gdyż jedynie w ten sposób są w stanie stwierdzić, czy podatnik spełnił jeden z podstawowych warunków otrzymania przyspieszonego zwrotu VAT. Nawet jeżeli organy podatkowe nie żądałyby w momencie składania wniosku w tej sprawie załączania potwierdzeń wszystkich zapłat, podatnik i tak jest zobowiązany je posiadać. Z całą pewnością będą mu potrzebne w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej”.

Komentarz

Kwestia możliwości uznania kompensaty wzajemnych należności jako formy zapłaty od dawna budziła wiele wątpliwości. Należy jednak podzielić stanowisko zaprezentowane w cytowanym powyżej piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie. Kompensata jest bowiem szczególną formą zapłaty regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. W jej wyniku dochodzi do potrącenia wierzytelności podatnika z wierzytelnością, na którą została wystawiona faktura będąca podstawą ustalenia kwoty podatku naliczonego. Skutkuje to całkowitą i bezpośrednią zapłatą należności.

Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK