| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Kiedy można ubiegać się o przyspieszony zwrot VAT

Kiedy można ubiegać się o przyspieszony zwrot VAT

Podatnicy VAT mogą na umotywowany wniosek ubiegać się o przyspieszony zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 lub 60 dni.

Przy czym należy mieć na uwadze, że dla skuteczności tej formy zapłaty muszą być spełnione warunki określone w przepisach prawa cywilnego.
Taki sposób rozliczania wzajemnych należności przedsiębiorców nie stanowi naruszenia dyspozycji zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który zastrzega jedynie, że bezpośrednie przepływy pieniężne powinny odbywać się w formie bezgotówkowej. Inne sposoby wykonania zobowiązań skutkujące zapłatą nie zostały wyłączone.
Potrącenie wzajemnej wierzytelności podatnika z wierzytelnością, na którą została wystawiona faktura będąca podstawą ustalenia kwoty podatku naliczonego, powoduje, że uregulowanie tej należności jest zapłatą całkowitą (całej kwoty wynikającej z faktury) i bezpośrednią (wystawcy faktury) i odpowiada wymogom określonym w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka może, po spełnieniu pozostałych warunków, wystąpić z wnioskiem o dokonanie zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia”.

Potwierdzenie zapłaty

W piśmie z 19 grudnia 2005 r., nr ŁUS-III-2-443/237/05/MJS, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łodzi wypowiadał się na temat, kiedy podatnik musi posiadać potwierdzenie zapłaty VAT z faktur zakupowych. W piśmie tym stwierdził, że: „(...) Aby uzyskać przyspieszony zwrot, powinna być zapłacona cała kwota podatku naliczonego wykazanego w deklaracji. Nie wystarczy zapłata do wysokości kwoty wykazanej do zwrotu. W przepisie ustawodawca wyraźnie mówi o kwocie podatku naliczonego wykazanej w deklaracji, a nie o kwocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Podatnik w momencie składania wniosku powinien również dysponować dowodami zapłaty kwot wynikających z faktur. W praktyce organy podatkowe nakazują załączać do wniosku potwierdzenia dokonanych zapłat, gdyż jedynie w ten sposób są w stanie stwierdzić, czy podatnik spełnił jeden z podstawowych warunków otrzymania przyspieszonego zwrotu VAT. Nawet jeżeli organy podatkowe nie żądałyby w momencie składania wniosku w tej sprawie załączania potwierdzeń wszystkich zapłat, podatnik i tak jest zobowiązany je posiadać. Z całą pewnością będą mu potrzebne w przypadku ewentualnej kontroli podatkowej”.

Komentarz

Kwestia możliwości uznania kompensaty wzajemnych należności jako formy zapłaty od dawna budziła wiele wątpliwości. Należy jednak podzielić stanowisko zaprezentowane w cytowanym powyżej piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublinie. Kompensata jest bowiem szczególną formą zapłaty regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. W jej wyniku dochodzi do potrącenia wierzytelności podatnika z wierzytelnością, na którą została wystawiona faktura będąca podstawą ustalenia kwoty podatku naliczonego. Skutkuje to całkowitą i bezpośrednią zapłatą należności.

Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK