| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Podatek od spadków i darowizn w 2007 r.

Podatek od spadków i darowizn w 2007 r.

Zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. do przepisów normujących podatek od spadków i darowizn mają na celu zapewnienie ochrony interesów majątkowych członków najbliższej rodziny. Chodzi przede wszystkim o zniesienie obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od osób najbliższych.


I tak, obecnie zwalnia się od podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez określoną grupę osób, jednak pod pewnymi, usankcjonowanymi przepisami, warunkami.
Omawiane uregulowania normuje ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (dalej: ustawa), a interesujące nas zmiany wprowadzono ustawą z 15 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Nowa grupa podatkowa

Przypomnijmy, że do tej pory w ustawie funkcjonowały trzy grupy podatkowe.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Od 1 stycznia 2007 r. nowelizacją przepisów wprowadzono do ustawy jeszcze jedną grupę podatników (nienumerowaną). Są to: małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Grupa ta tylko częściowo pokrywa się z I grupą podatkową - nie zaliczono do niej zięcia, synowej i teściów.
Wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. zwolnienie od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych dotyczy zatem ograniczonej grupy osób, przy czym nie jest to jedyny warunek jego wykorzystania.

Zakres i warunki korzystania ze zwolnienia

Od 1 stycznia 2007 r. zwalnia się od podatku - zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy - nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia - w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, oraz
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy (obecnie jest to 9637 zł) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Obowiązek zgłoszenia

Najbliższa rodzina nie zapłaci zatem podatku od spadków i darowizn tylko pod warunkiem, że w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego złoży w urzędzie skarbowym na specjalnym formularzu zawiadomienie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny. W przeciwnym razie będzie obowiązana zapłacić podatek na zasadach obowiązujących I grupę podatkową (zob. art. 4a ust. 3 ustawy).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK