| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować zakup serwera

Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować zakup serwera

Nasza firma kupiła serwer wraz z UPS i Switchcom. Wszystko figuruje na jednej fakturze na kwotę 5 tys. zł netto. Czy powinniśmy ująć to jako jeden środek trwały? Czy wprowadzić do ewidencji jako komputer na koncie 491 i amortyzować stawką 30 proc.?


Zgodnie z ustawą o rachunkowości do środków trwałych zalicza się urządzenia kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Do identyfikowania środków trwałych pomocniczo wykorzystuje się Klasyfikację Środków Trwałych (KŚT), zgodnie z którą za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy obiekt spełniający określone funkcje w procesie, do którego został przeznaczony.

W skład poszczególnych obiektów oprócz właściwego urządzenia, aparatu czy zespołu wchodzi normalne wyposażenie należące do obiektu, a także wyposażenie dodatkowe i specjalne związane na stałe z danym obiektem.


W analizowanym przypadku serwer należy do rodzaju 491 „Zespoły komputerowe”, który obejmuje maszyny i urządzenia do wprowadzenia, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość. W KŚT wskazano, że do tego rodzaju zalicza się m.in. jednostki centralne, urządzenia transmisji danych, jednostki zasilające. Za odrębne obiekty objęte grupą 4 uważa się poszczególne urządzenia oraz zespoły urządzeń wraz ze stałym wyposażeniem. A zatem urządzenia powiązane konstrukcyjno-technologicznie w zespoły należy traktować jako jeden obiekt inwentarzowy.


W analizowanej sytuacji UPS (zasilacz awaryjny) nabyty jako urządzenie peryferyjne do serwera powinien być ujęty łącznie z serwerem jako jeden środek trwały, o ile jest modelem przeznaczonym na stałe wyłącznie dla serwera. Uniwersalny UPS, który mógłby pracować również z innymi komputerami, może być ujęty jako odrębny środek trwały.


W przypadku Switcha, możliwość wyodrębnienia go jako samodzielnego środka trwałego zależy również od jego przeznaczenia. Switch (firmy 3com) to urządzenie sieciowe, rozdzielnik, do którego podłączone są wszystkie komputery (stacje robocze) oraz - w tym wypadku - serwer. Element ten spaja komputery ze sobą i z serwerem w sieć. Serwer bez tego urządzenia może być połączony tylko z jednym komputerem.

Jeśli Switch został nabyty w celu połączenia serwera z kilkoma stanowiskami roboczymi, wówczas jest on nieodzownym elementem serwera. W przypadku jednak, gdy miałby on jedynie łączyć poszczególne komputery niezależnie od serwera, wówczas mógłby być traktowany jako samodzielny środek trwały. W analizowanej sytuacji wydaje się jednak, że przeznaczeniem Switcha było połączenie serwera z pozostałymi komputerami.


Dlatego prawidłowe byłoby jego potraktowanie również jako urządzenia peryferyjnego do serwera i ujęcie serwera i Switcha jako jeden obiekt.

Zgodnie z wykazem stawek amortyzacyjnych załączonym do ustaw podatkowych stawka amortyzacyjna dla serwera i innych urządzeń zaliczanych do zestawów komputerowych wynosi 30 proc. Urządzenia o wartości poniżej 3,5 tys. zł można jednorazowo zaliczyć w koszty.


Podstawa prawna:

- Art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Monika Tacakiewicz

biegły rewident, Rödl & Partner

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK