| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Stosowanie rachunkowości zabezpieczeń w firmie

Stosowanie rachunkowości zabezpieczeń w firmie

Skutki stosowanej polityki zarządzania ryzykiem znalazły odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych, gdzie można stosować tzw. rachunkowość zabezpieczeń.


Coraz więcej polskich przedsiębiorstw w swojej działalności koncentruje się na zarządzaniu ryzykiem. Ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą są one narażone na różne rodzaje ryzyka: ryzyko walutowe, ryzyko stopy procentowej. W celu zmniejszenia złego wpływu na wynik finansowy wprowadzane są różne sposoby zarządzania tym ryzykiem. Takim przykładem jest stosowanie instrumentów pochodnych.


Ustawa o rachunkowości


Rachunkowość zabezpieczeń oznacza użycie dowolnej liczby instrumentów zabezpieczających w ten sposób, aby zmiana ich wartości przynajmniej częściowo zrekompensowała zmianę wartości godziwej pozycji zabezpieczanej bądź też przyszłych przepływów środków pieniężnych z tej zmiany wynikających. Do zalet prowadzenia rachunkowości zabezpieczeń należą:

- możliwość zarządzania rachunkiem wyników przedsiębiorstwa,

- większa odporność na zmienność wyniku finansowego,

- polepszenie wizerunku firmy.


Polskie przedsiębiorstwa coraz bardziej skupiają się wokół strategii zarządzania ryzykiem. Impulsem do tego były zmiany w ustawie o rachunkowości, która doprowadziła do zgodności polskie i międzynarodowe standardy rachunkowości. Zostało to zamieszczone w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 12 grudnia 2001 r. i zmienionego rozporządzeniem z dnia 23 lutego 2004 r. dotyczącego szczegółowych metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji stosowanych instrumentów finansowych. Przepisy te jednak nie sprecyzowały podejścia do procedur zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach. Tutaj obowiązuje dowolność w zakresie szacowania wartości godziwej niektórych instrumentów finansowych, dla których nie istnieje rynek regulowany.


Przygotowanie przedsiębiorstwa do ograniczenia ryzyka rynkowego powinno prowadzić do zrealizowania następujących założeń:

- przygotowania procesu zarządzania ryzykiem,

- stworzenia procedur pomiaru ryzyka,

- wdrożenia metod służących do modelowania ryzyka,

- opracowania sposobów pomiaru ryzyka,

- opracowania technik służących do analizy ryzyka,

- dostępu do danych rynkowych z interesujących przedsiębiorstwo rynków finansowych,

- generowania raportów wynikających z potrzeb zarządzania tym ryzykiem.


Te zadania powinny zostać zrealizowane i wsparte przez wyspecjalizowanych doradców oraz specjalistyczne programy informatyczne. Decyzja o rozpoczęciu wprowadzania rachunkowości zabezpieczeń wpłynie pozytywnie na ocenę osób zarządzających daną firmą. Ponadto przedsiębiorstwo jest bezpieczniejsze z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Wprowadzenie zasad tego rodzaju rachunkowości w przedsiębiorstwie to dobry sposób na marketing i poprawę swojej pozycji na rynku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK