| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Jakie są skutki sprzedaży środka trwałego w zakresie prawa do odliczenia VAT

Sprzedaż majątku trwałego wywołuje w podatku od towarów i usług konsekwencje zależne od tego, jakiego rodzaju działalność prowadzi podatnik: wyłącznie opodatkowaną, zwolnioną z opodatkowania VAT, „mieszaną”, tzn. uprawniającą do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych dóbr oraz nieuprawniającą do tego odliczenia.

Wykazana kwota korekty podatku naliczonego może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

Łączne odliczenie podatku od nabytego samochodu stanowi wartość:

3600 + 40 - 20 - 2160 = 1460 zł.

Sprawdźmy poprawność obliczeń. Odliczenie częściowe obejmowało 2 lata, co oznacza, że firmie przysługiwało odliczenie VAT za te lata o następujące kwoty:

za 2005 r. (5000 × 76%) × 1/5 = 760 zł,

za 2006 r. (5000 × 70%) × 1/5 = 700 zł.

Łącznie 760 + 700 = 1460 zł.

Nieodliczona kwota podatku wynika z następującego wyliczenia:

(5000 - 3600) - 40 + 20 + 2160 = 3540 zł.

Jeżeli samochód osobowy nie może być uznany za towar używany (jego sprzedaż nastąpi przed upływem półrocznego okresu używania w działalności prowadzonej przez dostawcę), przy jego sprzedaży należy zastosować stawkę opodatkowania VAT 22%. Korektę podatku naliczonego należy wówczas rozliczyć, stosując zasadę przedstawioną w poprzednim przykładzie, dotyczącą sprzedaży samochodu ciężarowego, czyli przy współczynniku sprzedaży 100%.

Zdaniem większości organów podatkowych obowiązek korekty podatku naliczonego powstaje również wtedy, gdy sprzedawany samochód był wykorzystywany tylko do wykonywania działalności opodatkowanej (stanowisko Izby Skarbowej w Rzeszowie).


Przepisy ustawy przewidują również odrębne uregulowania odnośnie do korekty podatku naliczonego od zakupu środków trwałych (objętych okresem korekty VAT naliczonego), w sytuacji gdy wchodzą one w skład zbywanego przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans jest czynnością, do której nie mają zastosowania regulacje ustawy o VAT (nie podlega opodatkowaniu VAT). Zbycie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz nieruchomości w ramach zbywanego przedsiębiorstwa lub też zakładu samodzielnie sporządzającego bilans nie powoduje u zbywającego obowiązku korygowania kwoty odliczonego podatku naliczonego od poszczególnych środków trwałych wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji ustawodawca przenosi obowiązek kontynuowania korekty odliczonego podatku naliczonego na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). Jest to w pełni uzasadnione. Sprzedaż przedsiębiorstwa na ogół dokonywana jest z zamiarem kontynuacji dotychczasowej działalności, z użyciem nabytych w ramach tego przedsiębiorstwa środków, tyle że pod inną nazwą przedsiębiorcy. Wiąże się z tym również konieczność dokonania korekty podatku naliczonego, adekwatnie do wykorzystania ich w prowadzonej działalności, z zastosowaniem wskaźnika struktury sprzedaży na podstawie faktycznego obrotu w tym przedsiębiorstwie, w którym są one użytkowane.

Jeżeli natomiast poszczególne środki trwałe będą przedmiotem odrębnej dostawy przez zbywcę przedsiębiorstwa albo zostaną zbyte przez ich nabywcę, zastosowanie mają ogólne zasady korekty podatku naliczonego przedstawione wcześniej.


Podstawa prawna:
- art. 6 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 86 ust. 1-3, art. 90, art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

- § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2005 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 172, poz. 1235


Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK